środa, 16 marca 2011

Zespół AURA1979 rok…

Wokalny zespół „Aura” istnieje od maja 1975, a jego pierwszy koncert odbył się w warszawskim klubie „Stodoła”. Wkrótce potem „Aura” występowała w Paryżu, z okazji święta czasopism młodzieżowych.

/Aura, pierwszy sklad 1975 rok/Grupę tworzą dawni członkowie „Partity” Marek Niedzielko, Ludmiła Zamojska, Bronisław Kornaus i Ewa Sośnicka ( siostra Zdzisławy).
Marek Niedzielko jest kierownikiem artystycznym zespołu, absolwentem PWSM w Krakowie. Po 7 latach działaności w amatorskim ruchu muzycznym w czasie studiów utworzył grupę instrumentalną przy klubie „Pod Jaszczurami”. Specjalizowała się ona w muzyce ilustracyjnej do studenckich spektakli tetralnych. Na III roku studiów związał się z „Partitą”.
Począki działnoscie estradowej Ludmiły Zamojskiej sięgają 1972 roku. Otrzymała wówczas główną nagrodę Związku Kopozytorów Radzieckich na Festiwalu w Zielonej Górze oraz nagrodę Ministra Kultury i Sztuki na festiwalu w Kołobrzegu. W „Particie” śpiewała do 1975 roku.
Ewa Sośnicka jest absolwentką PWSM w Poznaniu. Przez 4 lata prowadziła w studenckim teatrze „Nurt” Studio Piosenki. Potem przez 2 kolejne lata kierowała podobnym studiem przy Estradzie Poznanskiej. Współpracowała z Haliną Frąckowiak, Zdzisławą Sośnicką, Elzbietą Wojnowską, Wojciechem Skowrońskim. W 1976 na krótko związała się z „Partitą”.
Bronisław Kornaus w latach 60 – tych grał na gitarze basowej w zespołach amatorskich. Współpracował z teatrem im. Słowackiego w Tarnowie, kiedy ten wystawiał musical beatowy „Gwałtu, co tu się dzieje” wg Aleksandra Fredry, z muyzką Seweryna Krajewskiego. W spektaklu tym śpiewał 5 piosenek. W „Particie” występował przez cztery lata.
Oto krótka rozmowa z członkami zespołu „Aura”:
-Jakie były powody Waszego odejścia z „Partity”?
Po prostu byliśmy już bardzo zmęczeni, pracowaliśmy niemal bez odpoczynku. W takich warunkach nieporozumienia z szefem stawały się coraz częstsze.
-Domyslam się, że poczatki Waszej samodzielnej pracy nie były łatwe.
W „Particie” za wszystko odpowiedzialny był nasz kierownik. Obecnie pracujemy w kolektywie. To daje satysfakcję, ale i zobowiązuje. Układ 6 – głosowy w „Particie” nie wymagała tyle zabiegów i takiej kosmetyki muzycznej jak w przypadku kwartetu. Największe trudności mamy jednak z repertuarem. Jeszcze ciągle nie trafiliśmy „w dziesiątkę”, czyli utwór, który by nas rzeczywiście wylansował.
-O jakich więc piosenkach myślicie?
Chcemy spiewac utwory pogodne, szybkie, z dowcipnymi tekstami i puentą. Zależy nam na ciekawych tekstach i ambitnej muzyce.
-Wspomnieliście na wstępie o braku przeboju by Was wylansował. A przecież kilka piosenek „Aury” bardzo podobało się słuchaczom, chocby „Idylla przez jeden dzień”, „Na ostatni tramwaj czekam”, czy „O czym marzą ludzie w małych wioskach”.
Utwory te były jednak za mało lansowane. Propozycje do list przebojów narzucacją słuchaczom prezenterzy radiowi. Podobnie rzecz ma się z nagraniami. Dysponujemy kilkoma studiami nagrań, ale najczęsciej jest tak, ze jedni wykonawcy maja po 4 sesje nagraniowe w miesiącu, za to innym nie daje się szans wcale.
-Od kilku miesięcy występujecie w programie estradowym „Bardzo przyjemny wieczór”, o którym słyszałem wiele dobrego…
W programie biorą udział: Alicja Majewska, Ewa Kuklińska, Roman Gerczak, Maciej Wróblewski. Śpiewamy w nim to co nam się podoba, a więc min. piosenki „Beatlesów” i przeboje światowe z polskimi tekstami. Zrobiliśmy ten program dla własnej satysfakcji. Mamy wreszcie okazję wyżyc się na estradzie, z której nie schodzimy przez 2 godziny. Całosc zrealizowana jest w dużym tempie. Widzowie wydają się być zaskoczeni, ale są chyba zadowoleni. Niestety wspomniany show jest dośc kosztowny, wymaga odpowiedniej sali, dlatego nie w każdych warunkach daje się go pokazac.
-Grupy wokalne są coraz bardziej popularne w świecie. Czy macie swoje ulubione zespoły?
Wspaniały jest znany z występów w Polsce zespół „Manhattan Transfer”. Poza tym podobają się nam grupy murzyńskie.

Rozmawial: Marek Wiernik

Rok 1976Galeria

Wybrana dyskografia:

LP. „Aura” Pronit SX 1880, 1980 rokStrona A:
1. Komu maj
2. Idylla przez jeden dzień
3. Bociania wrózba
4. Skrzynka ciemności
5. Z nami się baw
Strona B:
1. Klucz
2. Modelka
3. Dziewczyna pirat
4. Płoną świece, gwiazda rzuca skry
5. Diesel chłodnia rock

SP.XXV Lat SRD MO Tonpress S 350, 1980 rok
Strona A:
1. Autostrada
Strona B:
2. Szybkośc bezpieczna

Brak komentarzy: