poniedziałek, 8 listopada 2010

VII Festiwal Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze 1971 rok

I znów ta sama co w poprzednim roku orkiestra, ten sam dyrygent, ten sam przewodniczący jury, ten sam autor scenografii, lecz scenografia jakże odmienna jest od wszystkiego, co dotychczas oglądaliśmy w Hali Ludowej. Fotograficzna panorama Zielonej Góry przydaje scenie przestrzeni i głębi. W tej efektownej oprawie występuje kolejno 3 i 4 czerwca reprezentacji wszystkich województw: 31 solistów, duet i trzy kwartety, zapowiadani przez Krystynę Loskę i Wacława Przybylskiego.
Równocześnie bardzo wiele działo się w mieście i województwie.
W auli WSI występują „Trubadurzy” i grupa „No to co”, na deptaku „zielonogórskie słowiki” czyli Chór Chłopięcy Alfreda Paszaka.W salonie BWA otwarto wystawę ukraińskiej sztuki ludowej.
Do klubu MPiK śpieszą się nie tylko melomani na kiermasze płyt, lecz również filateliści aby obejrzeć interesującą wystawę „Kultura i sztuka radziecka na znaczku pocztowym” .
W teatrze odbywa się koncert z udziałem Emila Karewicza, Dany Lerskiej, Mieczysława Święcickiego, Teresy Tutinas, Tadeusza Woźniakowskiego, Wiktora Zatwarskiego i zespołu „Ptaki”.
Ci sami wykonawcy z towarzyszeniem zespołów instrumentalnych Mieczysława Janicza, Włodzimierza Wandera i Narcyza Żołnowskiego dają w Palmiarni recitale nocne, ściągające tłumy ludzi .
Występy te ogląda następnie publiczność z Gorzowa i Nowej Soli. W Lubsku i Żaganiu koncertuje Estrada Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej pod kier. Leonida Fiedorowa. W innych miastach prezentują się laureaci z lat poprzednich z towarzyszeniem Zielonogórskiej Orkiestry Symfonicznej pod dyr. Zygmunta Hassy. Wydano festiwalowy afisz, informator oraz plakat.
Przyjeżdżają goście z Kraju Rad: kompozytor Arno Babadżanin oraz piosenkarz Muslim Magomajew. Bardzo serdeczny nastrój ma spotkanie z Babadżaninem w „empiku”. Magomajew śpiewa swoje kompozycje. W pełnym repertuarze, od piosenek ludowych po pieśni i arie operowe – pokazuje się na recitalu w Palmiarni.

W galowym koncercie na zakończenie VII Festiwalu prezentuje się trójka laureatów kolejnych nagród głównych: studentka medycyny z Wrocławia Wiesława Kubicka,absolwent Technikum Leśnego w Rzepinie Maciej Wróblewski oraz uczenicca z Olsztyna Izabella Szuetz. Występują także laureaci 15 pozostałych województw.W plebiscycie publiczności zwycięża przedstawiciel woj. katowickiego, taksówkarz z Czeladzi Miłosz Grabarczyk i wykonywana przez niego piosenka „Fiołki”.Nagrodę stanowi ufundowana przez tygodnik „Kraj Rad” wycieczka do ZSRR. Dziennikarze wybierają swoją laureatkę Martę Baran z Rzeszowa. Koncert galowy reżyserowany podobnie jak obydwa koncerty kwalifikacyjne przez Janusza Rzeszewskiego, transmituje Polskie Radio, TV oraz Interwizja.Rok 1971 przyniósł rewelacyjne odkrycie był nim Maciej Wróblewski, 20 letni absolwent Technikum Leśnego w Rzepinie. Zaśpiewał dwie piosenki całkowicie odmienne: dramatyczną „Grają organy” i drugą „Pasza Muro”z repertuaru Walentina Bagłajenki. Pierwszą piosenkę śpiewał z orkiestrą drugą z własnym akompaniamentem gitary. Widownia wprost szalała. Dla wszystkich było jasne ze I nagroda przypadnie Maciejowi Wróblewskiemu. Ale niezbadane są wyroki boskie, tak niezbadane są werdykty jurorów na festiwalach piosenki. Maciej Wróblewski, znalazł się na II miejscu. Po sukcesie festiwalowym, na FPR występowała już jako gość parokrotnie. Przez długo okres czasu związany był z programem estradowym „Bardzo dobry wieczór” – wraz z Alicją Majewska, Ewą Kuklińską.Podczas koncertu laureatów w 1971 roku w jednym szeregu z Wróblewskim stała śliczna szesnastolatka Izabella Schuetz z Olsztyna, rzucając na wszystkie strony zalotny uśmiech, śpiewała wówczas piosenkę „Błękitny Len”. Po występie w udzielonym wywiadzie oświadczyła, że zostanie aktorką.W tym samym roku przemknęła przez festiwal w Zielonej Górze cała w blond lokach i niebieskich falbankach – Grażyna Świtała.Krótka recenzja z prasy:

Adolf Popławski „ Przyjaźń” 1971 rok

„Kierunek na stałe rozszerzenie i wzbogacenie imprezy jest słuszny. Ale głównym walorem tego festiwalu powinno pozostać zespolenie bezpretensjonalności , świeżości i uroku młodych amatorów z możliwie jego najlepszą przygotowaną na wysokim poziomie
profesjonalną oprawą. Festiwal Piosenki Radzieckiej powinien by artystyczną przygodą, a zarazem manifestacją przyjaźni wyrazem radości, afirmacji życia wyrazem zaangażowania w sprawy najważniejsze naszego czasu. Dlatego przy ocenie jego przebiegu, należy brać pod uwagę całkiem inne wymogi, iż przy ocenie imprez profesjonalnych…”

Zielona Góra, 3 – 5 czerwca 1971 rok

Miejsce: Hala Ludowa

Konferansjerzy: Krystyna Loska i Waclaw PrzybylskiKierownictwo artystyczne i reżyseria: Janusz Rzeszewski

Scenografia: Marian Szpakowski

Orkiestra: orkiestra PRITV pod dyrekcją Stefana Rachonia

PROGRAM:

3 czerwca – I Koncert Kwalifikacyjny
4 czerwca – II Koncert Kwalifikacyjny
5 czerwca – Koncert Laureatów

JURY:

Wojciech Maklakiewicz – przewodniczący
Arno Babadżanin – juror honorowy
Jerzy Chomicki
Tomasz Dąbrowski
Władysław Jakubowicz
Paweł Kruk
Andrzej Rokita
Czesław Szkudlarz
Andrzej Wróblewski
Barbara Mikołajczyk – sekretarz jury

PIOSENKARZE – AMATORZY

białostockie – Janusz Sobolewski, duet – Jadwiga Zawadzka, Anna Kurowska
bydgoskie – Elżbieta Kaszewska, kwartet żeński Ewa Habier, Barbara Sędzicka, Maria Suwalska, Bożena Trepanau
gdańskie – Teresa Nowicka
katowickie – Miłosz Grabarczyk, Daniela Rogoś, Grażyna Świtała
kieleckie – Marcin Kuza, Barbara Łutczyk
koszalińskie – Janusz Zbierajewski
krakowskie – Halina Sikora, Andrzej Słabiak
lubelskie – Ryszard Mileńczuk
łódzkie – Andrzej Dutkiewicz, Krystyna Karolak, Zofia Kropidłowska
olsztyńskie – Grzegorz Lewkowicz, Izabela Schuetz, Ryszard Smęda
opolskie – Danuta Kalinowska
poznańskie – Bogdan Kajak, Beata Rospenda, Janina Rydzewska, Emilia Ober
rzeszowskie – Marta Baran
szczecińskie - Janusz Bayer, Kwartet „Planetki”: Elżbieta Bukowiecka, Elżbieta Mietlewska, Teresa Zielińska, Anna Zientarska
warszawskie – Irena Lubaszewska, Krystyna Maksymowicz, Elżbieta Nowińska, Ewa Panek, Maria Styczyńska
wrocławskie – Wiesława Kubicka, Ewa Strowska, Anna Wołczyk, Kwartet żeński „Kamer"
zielonogórskie – Jerzy Rossa, Krystyna Stynik, Maciej Wróblewski

LAUREACI

NAGRODY GŁÓWNE:

I Wiesława Kubicka, nagroda Ministra Kultury i Sztuki ZSRR
II Maciej Wróblewski, nagroda Ministra Kultury i Sztuki PRL
III Izabela Schuetz, nagroda Zarządu Głównego TPPR

NAGRODY:Ewa Strowska – CK Komsomołu
Andrzej Słabiak – CK Komsomołu
Janina Rydzewska – Centralnej Rady Związków Zawodowych
Janusz Bayer – TPRP i DKR w Warszawie
Krystyna Stynik – Przewodniczącego Prezydium WRN w Zielonej Górze
Bogdan Kajak – Zarządu Głównego ZMS
Ryszard Mileńczuk – Zarządu Głównego ZMS
Irena Lubaszewska – TPZG
Janusz Sobolewski – CZSP
Ryszard Smęda – Prezydium MRN w Zielonej Górze
Krystyna Maksymowicz – Telewizji Polskiej
Anna Wołczyk – Polskiego Radia
Grzegorz Lewkowicz – Głównego Zarządu Politycznego WP
Teresa Nowicka – CRS „Samopomoc Chłopska”
Krystyna Karolak – tygodnika „Kraj Rad”

WYRÓŻNIENIA:
Beata Rospenda, Grażyna Świtała, Kwartet Żeński z Bydgoszczy, Zespół „Planetki” Jerzy Rossa, Elżbieta Nowińska, Marcin Kuza, Daniela Rogoś.

NAGRODA SPECJALNA:
Krystyna Stynik i Maciej Wróblewski – Lubuskiego Towarzystwa Kultury

IMPREZY TOWARZYSZĄCE:

„Palmiarnia”· Recital Muslima Magomajewa
· Występy polskich artystów: Emil Karewicz, Dana Lerska, Mieczysław Święcicki, Teresy Tutinas, Tadeusza Woźniakowskiego, Wiktora Zatwarskiego, oraz zespołu muzycznego „Ptaki”
· Występy zespołów Trubadurzy, No to co
· Koncert Życzeń w wykonaniu piosenkarzy amatorów
· Koncerty Przyjaźni w Zielonej Górze, Gorzowie, Nowej Soli, z udziałem polskich artystów estradowych
· Koncert Zespołu Estradowego Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej
· Koncert muzyki rosyjskiej i radzieckiej
· Koncert Chóru Chłopięcego na deptaku przed Ratuszem w Zielonej Górze
· Spotkanie z kompozytorem radzieckim Arno Baabadżaninem

„Wystawy w Klubie MPiK”· Kultura i sztuka radziecka na znaczku pocztowym
· Radzieckie płyty i wydawnictwa muzyczne, wystawa kiermasz

„Salon BWA”

· Sztuka Ludowa Ukraińskiej SRR

Wydawnictwa: informator, płyta EP, plakat, afisz

/Okladka informatora//Program Festiwalowy/

EP. Muza N 0630 1971 rok
Strona A:
1. Szecherezada – Ryszard Mileńczuk
2. Bezkresna dal – Grzegorz Lewkowicz
Strona B:
3. Bezkresna Dal – Wiesława Kubicka
4. Niebieski len – Izabela Schutez

Galeria:

/Stefan Rachoń i Arno Babadżanin - podczas prób//Beata Rospenda - wyróżnienie//Ewa Panek//Gocie Radzieccy kompozytor Arno Babadżanin, piosenkarz Muslim Magomajew oraz uczestnicy FPR 1971 r.//Halina Sikora//Izabela Schuetz - Izabela Trojanowska/

/Irena Lubaszewska//Janina Rydzewska//Krystyna Stynik//Laureaci udzielają pierwszych wywiadów//Marta Baran//Ogloszenie wyników//Zespól Planetki//Uczestnicy Festiwalu w miescie//Uczestnicy przy wejsciu do Hali Ludowej//Wieslawa Kubicka//Festiwalowa widownia/Następny festiwalowy post: VIII Festiwal Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze 1972 rok.

8 komentarzy:

Unknown pisze...

Izabela Trojanowska - Jestem Panu bardzo wdzięczna za to, że ocalił Pan od zapomnienia moją ukochaną Zieloną Górę. Proszę się do mnie odezwać izabela.trojanowska7@wp.pl

Jacek Sosna pisze...

Niesamowite. Brak słów. Może wrzeszczcie, po latach, dowiemy się o tym festiwalu coś od uczestniczki tego festiwalu. Byłoby miło.

Anonimowy pisze...

Szokująco szczegółowa relacja!
No i ta "uczennica z Olsztyna" :)

red_fork pisze...

Czy ktoś wie czy koncerty kwalifikacyjne były nagrywane przez TVP? Występował tam ktoś z mojej rodziny i chciałbym spróbować dostać się do tych materiałów przez archiwum TVP, ale nie wiem, czy w ogóle jest szansa, że takie nagranie istnieje.

red_fork pisze...

Czy koncerty kwalifikacyjne były nagrywane przez TVP? Występował w nich ktoś z mojej rodziny i chciałbym wykopać ten materiał z archiwum TVP, ale nie wiem, czy takie nagranie w ogóle istnieje...

marcin23-s pisze...

Tego czy kwalifikacje były nagrywane nie wiem, wątpie, moze radio dokonywało zapisu dzwiękowego. Proponuje zadzwonic do TVP do Archiwum oni udzielą Ci informacji, czy posiadają taśmy z tego festiwalu.

maciej pisze...

Jakże niezwykle ciekawie i profesjonalnie pisze Pan o tym wszystkim na swoim blogu. Cieszy mnie tym bardziej,że i o mojej skromnej osobie padło tyle ciepłych słów.
Pozdrawiam Maciej Wróblewski

marcin23-s pisze...

No proszę, witam Panie Macieju, prosze o kontakt na moj mail, może pokusi się Pan o jakies festiwalowe wspomnienia?