sobota, 29 listopada 2008

Alicja MajewskaWszechstronnie utalentowana artystka, z wykształcenia magister pedagog (specjalność andragogika) , z wyboru piosenkarka. I bardzo dobrze że piosenkarka, dziś trudno znaleźć wokalistkę, która tak trudne piosenki jak „W miłości słowa nic nie znaczą” , „Odkryjemy miłość nieznaną” czy „Smutne dowiedzenia” śpiewa z taką lekkością, pasją i zaangażowaniem.
Od lat artystycznie „związana” z Włodzimierzem Korczem. Jego kompozycje idealnie pasują do temperamentu i możliwości wokalnych artystki.
Debiutowała na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze, po którym to przez cztery lata śpiewała w zespole „Partita”, równocześnie występując na deskach teatru „Na Targówku” w Warszawie. W 1975 roku na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu została nagrodzona główna nagrodą Ministra Kultury i Sztuki za piosenkę „Bywają takie dni” do muzyki Jerzego Derfla. Wielokrotnie sięgała po „repertuar retro” śpiewając piosenki Hanki Ordonówny, czy kompozycje Jaremiego Przybory.Nagrała 4 płyty długogrające. Pierwsza która, obwieściła debiut solistyczny piosenkarki wydana została w 1976 roku, z tej płyty pochodzi kilka przebojów takie jak „Księżycowe dziewczyny” , „Hej narodził się rock” czy prezentowany podczas gali „Interdisco” w Katowicach „Na przekór wszystkim nie będę spać”.
Niestety jak to w Polsce bywało prawdziwy talent na płytę musiał czekać aż 11 lat!!!I tak w 1987 roku Polskie Nagrania wydały druga płytę Alicji Majewskiej pt. ” Piosenki Korcza i Młynarskiego...”. Dziś można rzec płyta kultowa! Płyta na której każda piosenka to wielki przebój. Idealne, cudne aranżacje, mądre teksty, i to co najważniejsze głos Alicji Majewskiej która, jak śpiewa roztacza magiczną aurę. Kto z nas nie zna „Jeszcze się tam żagiel bieli”, „Odkryjemy miłość nieznaną” czy „Marsz samotnych kobiet” to klasyka polskiej muzyki rozrywkowej. Ja najbardziej lubię piosenkę pt. „Piosenki, z których się żyje” mądry, zabawny ale zarazem prawdziwy tekst Wojciecha Młynarskiego, który ukazuje świat artysty piosenkarza w karykaturalny sposób.Tą płytę powinien posłuchać każdy. Dziś z przykrością stwierdzam że, takich płyt już nie ma. Warto nadmienić iż w 1987 roku ukazała się kaseta magnetofonowa z piosenkami Włodzimierza Korcza które nie znalazły się na płycie. Kaseta jest unikatem, ukazała się w bardzo małym nakładzie. A piosenki na niej zawarte to przeboje. Poniżej zamieszczę listę. Trzecią płytę w dyskografii Alicji Majewskiej jest płyta o anglojęzycznym tytule „For new love” z 1989 roku. Na pierwszej stronie płyty zawarte są piosenki znane z poprzedniej płyty lecz z angielskim tekstem, druga strony płyty zawiera świtowe covery.Musze przyznać że druga strona płyty jest najciekawsza. Na uwagę zasługuje tu piosenka pt. „Sunrise ,Sunset” zaśpiewana w duecie z nieżyjącym już Andrzejem Zauchą. Określę ten duet jednym słowem KLASYKA! Ubolewam że, żadnej z powyższych płyt nie można kupić w całości na CD. Kolejną premierowa płyta w dorobku artystycznym piosenkarki jest płyta z 1997 roku pt. „Świat w kolorze nadziei” płyta zawiera przebój pt. „To nie sztuka wybudować nowy dom” . Dziś płytę ta bardzo trudno nabyć ale polecam!
Alicja Majewska od wielu lat w okresie świątecznym wspólnie z Zbigniewem Wodeckim ( a wcześniej z Andrzejem Zauchą) oraz Halina Frąckowiak dają serie koncertów kolędowych. Jeden z nich nagrany w 1991 roku w Teatrze stu w Krakowie został zarejestrowany na płycie CD. Polecam to też absolutna klasyka!
Cieszę się, że pani Alicja Majewska jest „aktywna” artystycznie. W 2006 roku wydana została płyta Cd Jubileuszowa która, podsumowała okres współpracy z Włodzimierzem Korczem.
Aby zapoznać się bardziej z twórczością pani Alicji Majewskiej polecam jej płytę The Best of z 1994 roku, którą o dziwno można kupić!

Alicja Majewska „Jeszcze się tam żagiel bieli – The best of” PNCD 257 , CD 1994 rok.1.Jeszcze się tam żagiel bieli
2. Nasze pierwsze słowa
3. Być kobietą
4. Pan ciut niemodny
5. Wielki targ
6. Tam gdzie nie trzeba drżeć
7. W miłości słowa nic nie znaczą
8. Marsz samotnych serc
9. To z miłości
10. Winogrona późnym latem
11. Mały dworzec w deszczu
12. Podróżą każda miłość jest
13. Śpij mój błędny rycerzu
14. The shadow of your smile
15. Sunrise, sunset
16. Smutne dowidzenia
17. Odkryjemy miłość nieznaną
18. Piosenki, z których się żyje

Alicja Majewska „Piosenki W. Korcza” MC, 1987 rok, Polskie Radio, Polskie Nagrania.Blady świt słone łzy
Mały dworzec w deszczu
Księżna R
Gdzie ci artyści szaleni
Jeszcze się tam żagiel bieli
Wielki targ
Dla przyjaciół mam smutna twarz
Różowa Pani
Ballada mateńka
Pan ciut niemodny

W celu szerszego zapoznania się z dyskografią oraz twórczością Alicji Majewskiej zapraszam na oficjalną stronę internetową
http://www.alicjamajewska.com.pl/

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

Aby zapoznać się bardziej z twórczością pani Alicji Majewskiej polecam jej płytę The Best of z 1994 roku, którą o dziwno można kupić!

Alicja Majewska „Jeszcze się tam żagiel bieli – The best of” PNCD 257 , CD 1994 rok.


Tak, tak, tak, świetny składak, tej bardzo, bardzo dobrej wokalistki.