niedziela, 30 listopada 2008

Barbara KsiążkiewiczPierwsza dama Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu.
Urodziła się w Elblągu i tam uczyła się gry na gitarze klasycznej, tam również działała amatorsko w Elbląskim Domu Kultury. Zamierzała zostać historykiem sztuki a stała się piosenkarką – niekwestionowaną gwiazdą Festiwalu Piosenki Żołnierskiej.
W 1969 roku uczestniczyła w II Młodzieżowym Festiwalu Muzycznym – tym który wygrały Dżamble, śpiewała wtedy tam z zespołami Szafiry i Monsuny. Miłą pamiątką z tej imprezy była mini recenzja: „Wielki to splendor dla mieszkańców Elbląga, że z ich szeregów wywodzi się być może przyszła sława piosenki”. Rok później Barbara Książkiewicz zainteresowała się Festiwalem Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze i zaśpiewała piosenke pt. „Ej, uchniem” zdobywając jedną z głównych nagród. Ten moment stał się początkiem zawodowej kariery Barbary Książkiewicz.We wrześniu 1971 roku wokalistka podjęła prace w Zespole Estradowym Marynarki Wojennej „Flotylla”, pod opieka wytrawnych reżyserów – Danuty Baduszkowej, Zbigniewa Czeskiego i Jerzego Woźniaka. Trzy lata później na festiwalu w Połczynie Zdroju otrzymała nagrodę indywidualną za wykonanie piosenki pt. „Pośród sosen, pośród brzóz” . W Kołobrzeskim zadebiutowała w 1974 roku zdobywając srebry pierścień za piosenkę „Torpedysta”. Odtąd co roku pojawiała się na Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w każdym w pozakonkursowych widowisk śpiewając ich najpiękniejsze przeboje min. „Walc dnia pierwszego”, „Nie w kążdym domu taka radość”, „Niepotrzebna nam Wojna”.W 1985 roku otrzymała honorowy Złoty Pierścień za całokształt pracy artystycznej.
Każda piosenka to „inna” Barbara Książkiewicz: dramatyczna w protest-songu „Nasz świat jest jak łąka”, swingująca jak w rumbie „Od jutra będzie inaczej”, pastiszowa w numerze kabaretowym „Pan mnie pokochał”.
Nagrała cztery płyty długogrające pierwszą w 1979 roku pt. „Jak szczęscie pomnożyć”, najlepszą pod każdym względem! Tak oto pisali o niej recenzenci: „ Jej warunki głosowe, świetna, bogato zróżnicowana barwa i znakomita pewnie wycieniowania interpretacja - a więc trafność i swoboda iście aktorska w operowaniu głosem...” Dla mnie osobiście to bardzo ważna i dobra płyta! Tytułowa piosenka „Jak szczęście pomnożyć” jest świetnie zaaranżowana i zaśpiewana. Ale najbardziej wartą uwagi piosenką jest piosenka pt. „Tylko nie bądź taki” która klimatem przypomina jazzujące standardy.Tą płytę powinien posłuchać każdy kto ceni sobie dobrą polską muzykę rozrywkową. Druga płyta piosenkarki ukazała się w 1987 roku nosiła tytuł „Jak ja lubię”. Opiekunem artystycznym tej płyty był Janusz Kępski. Płyta niesamowicie oddaje klimaty lat 80 – tych. Pomimo kiczowatych aranżacji i tekstów płytę bardzo dobrze się słucha. Ma jakiś urok który trudno opisać słowami.Na początku lat 90 – tych, Pani Barbara zniknęła ze sceny. Pojawiła się w 1997 roku z płyta pt. „Świat jest teatrem”, natomiast w 2004 roku wydała płytę „Zapach róż”. Tą ostatnią bardzo polecam!!! Świetna muzyka, naprawdę miło się tego słucha. Ja osobiście bardzo często wracam do tej płyty.
Barbara Ksiązkiewicz w dalszym ciągu koncertuje, i co najważniejsze jej koncerty chętnie są wysłuchiwane przez osoby w różnym wieku.
Niestety tak jak to w Polsce bywa bark płyt Pani Barbary typu The best of, czy remasters...taka Polska zwykła rzeczywistość.
Poniżej zamieszczam trac – listę płyt pani Barbary.Dyskografia

SP Barbara Książkiewicz Muza, SN0766, 1976 rokStrona A:
1.Nim przeminie czas
Strona B
2.

LP „Jak szczęście pomnożyć” 1979 rok, MUZA SX 1605Strona A
Jak szczęście pomnożyć
Ballada o pytaniach
Od stycznia o maja
Tango z tamtych dni
Zatańczmy tylko dla siebie
Był taki walc
Strona B
Lato na tandemie
Nim przeminie czas
Złote pszczoły
Tylko jedna taka noc
Daleki znajomy
Tylko nie bądź taki

LP „jak ja lubię” 1987 rok, MUZA SX 2524Strona A
Znów trzeba iść
Żegnaj epoko dyliżansów
Niekończąca się historia
Stewardesa i marynarz – duet z Bogdanem Czyżewskim
Zostań proszę
Gdzie mam jechać
Strona B
Jak ja lubię...
Nic się nie zmieniłeś
Nim stracisz głowę
Ja ma swój wielki wóz - duet z Bogdanem Czyżewskim
W śnieżnym parku
Jesień u sąsiada
Powracać czasMC „Zaproszenie do Kołobrzegu” 1989 rok, MUZA CK492
Strona A
Zaproszenie do Kołobrzegu
Tak jak wojsko nikt nie śpiewa
Polski Lotnik Kosmonauta
Nie w każdym domu taka radość
Gdzie rośnie tamten las
Gdy ziemia śpi
Walc wybrzeża
Po kołobrzeskim brzegu
Strona B
Jak nie kochać tej ziemi
Kto kocha Warszawę
Ziemia kaszubska
O Tobie syneczku
Mały kabotaż wielkie manewry
Do łaby jeden krok
Wszystko ojczyźnie


CD Świat jest teatrem 1997 rok, STDBo cóż ci dam
Między tobą a mną
Miłość nigdy nie wybiera
Niech już będzie
Póki jeszcze
Rodzinne szczęście
Świat jest teatrem
Takiej jak ja
Tylko Ciebie w sercu mam ( z rep. Renaty Kretówny)
Tyś mnie rozczulił
Wędrująca gwiazda
Wiem czego chcę

CD „Zapach róż” 2004 rok , STDCzekamy na miłość
W starej tawernie
Tacy chłopcy
Zwrotnik koziorożca
Tylko z tobą
Ugasić pragnienie
Nie narzekaj nigdy
Ten krótki list
Miłość dobrze wróży
Zwykłe marzenie
Wierzę w miłość
Sancho
Zapach róż
Śmieszny tramp

Sesja zdjęciowa pochodzi z płyty „Jak ja lubię” 1987 rok.

Galeria wczoraj i dzis:


10 komentarzy:

Piosenka pisze...

czy ktos wie gdzie moge nabyc CD z piosenkarka Barbara Ksiazkiewicz, plyta o tytule"Swiat jest Teatrem" z roku 1997. Miedzy innymi jest piosenka "Takiej jak ja" na tej samej plycie.
Pozdrowienia
Maria

Józek pisze...

Świat jest teatrem
http://www.std.com.pl/katalog.htm

Maryla pisze...

czesc Jozef. Dzieki za informacje ale nie moge otworzyc twojego blogu. Napisz gdzie moge nabyc to plyte "Swiat jest Teatrem`"
dzieki z gory
Pozdrawia Maryla

meloman33 pisze...
Ten komentarz został usunięty przez autora.
Karol pisze...

chciałbym zaznaczyć też, że pani Książkiewicz jest rasistką i powtarzając jej słowa z dzisiejszej poczekalni w szpitalu, Żydów trzeba wywieźć do Palestyny i to Żydzi rządzą Polską, Ukraińców też trzeba wyrzucić z Polski bo to źli ludzie. Żal było słuchać, bo zwróceniu uwagi, że mówi jak Adolf Hitler obruszyła się i zaczęła straszyć mężem generałem i znajomym, co by mi "po pysku dał". Woda sodowa uderzyła Pani do głowy...

meloman32 pisze...

Chyba masz błąd - kaseta pani Ksiązkiewicz pochodzi z 1986 roku.
Wskazówka:
Kołobrzeska legenda - Kołobrzeg 1985 ma numer CK 472....

meloman32 pisze...

Aaaaa
Uwagi Karola są wyssane z palca. Typowe dla niestety większości Polaków.... Obrażać za pomocą wyimaginowanych argumentów. Niziutka kultura polskich polityków powoli wchodzi do polskich salonów....
Znam panią Barbarę i wiem, że kłamiesz jak z nut.
Pozdrawiam Karolu - mimo wszystko...

Stary człowiek i może pisze...

Jak to zabawnie w życiu plecie się czasem.
Kiedyś królowa kołobrzeskich festiwali, dziś piosenkarka dająca koncert pod egidą "Radia Maryja'

Maryla pisze...

czy ktos wie lub chce sprzedac plyte lub kasete barbary ksiazkiewicz gdzie jest piosenka pod tytulem Takiej jak ja. Spiewala ona ja w Radiu Maryja. A plyta jest pod tytulej Swiat jest teatrem.
Pozdrawiam

Maryla.

muzycznyelblag pisze...

http://www.youtube.com/watch?v=1H7beR_rzHQ Wideo polecam