niedziela, 25 kwietnia 2010

Spotkanie z Danutą Mizgalską ...Danuta Mizgalska to jedna z tych piosenkarek, której piosenki pomimo ich powstania ponad 20 – lat temu towarzyszą nam do dziś. Nie ulega wątpliwości Danuta Mizgalska to jedna z moich ulubionych piosenkarek.
Niestety dostępność informacji o tejże piosenkarce jest znikoma, to samo jeśli mowa o nagraniach i płytach. O przebiegu kariery możecie przeczytać .
O piosenkach Danuty Mizgalskiej można napisać wiele, ale jedno słowo może je charakteryzować – po prostu są urocze, melodyjne…
Mimo, że Pani Danuta nie jest obecna dziś na scenie, pozostały jej nagrania oraz ślady w prasie znaczące jej obecność na scenie muzycznej w latach 80 – tych.
Poniżej zamieszczam wywiad z Danuta Mizgalską przeprowadzony w połowie lat 80 – tych.

„Wasza lady…”Z Danutą Mizgalską, popularna piosenkarką rozmawia Kamila Placko – Wozińska


Jak czuje się piosenkarka, której piosenka „Jestem Twoją lady” utrzymywała się przez 11 tygodni na pierwszym miejscu listy przebojów Studia Rytm Polskiego Radia?

-Nie spodziewała się takiego sukcesu – jestem szczęśliwa. Sądzę, że sukces ten możliwy jest, ponieważ zmęczeni jesteśmy hałaśliwą i jednostajną muzyką nadawaną przez pozostałe programy Polskiego Radia i wiele kanałów TV. Cieszę się, że moje śpiewanie znajduje tak liczną rzeszę słuchaczy. Te dowody sympatii bardzo mnie mobilizują.

Czy ta piosenka jest zwiastunem jakiejś nowej serii tego typu przebojów?

-Tak. Szczęśliwie się złożyło, że związała się ze znanym kompozytorem Ryszardem Kniatem i autorami tekstów Andrzejem Kosmalą i Leszkiem Konopińskim. Dzięki tej współpracy nagrałam cały materiał płytowy w tym stylu. Dość powszechne, nie tylko w Polsce – są nawroty do muzyki lat 60 – tych. Może ja niezbyt dobrze pamiętam ówczesne formy muzyczne, tamtejsze przeboje np. Radia Luxemburg czy Studia Rytm, ale obecni moi muzyczni suflerzy przekazują mi propozycje stylizowane na lata 60 – te. Ogrom ich pomysłów przytłacza mnie, wybieram te, które mi najbardziej odpowiadają.

Czy zatem ten najnowszy materiał jest celowo stylizowany na lata 60 – te?

-Takie było założenie, a Ryszard Kniat jako kompozytor i aranżer wywiązał się z tego zadania doskonale. To wspaniały, wytrawny muzyk. Jego kompozycje można usłyszeć w wykonaniu Giżowskiej, Urszuli, Danel, Dureckiej, Świtały, Smolenia, Krawczyka, Zielińskiego. Teraz komponuje również dla mnie. To szczęście spotkać tak wszechstronnego kompozytora. W najbliższym dniach ukaże się także kaseta, a nieco później płyta analogowa i kompaktowa. Wszystkie te wydawnictwa fonograficzne opatrzone będą wspólnym tytułem „Jestem Twoją lady”.

Od ostatniego Pani przeboju „Okruchy wspomnień” mięły prawie 3 lata. Proszę nam powiedzieć, co się działo potem?

-Nagrałam kilka piosenek – wydaje mi się bardziej ambitnych. Np. „Nie mów mały”, „W głębi uśmiechu”. Nie znalazły one większego uznania słuchaczy. Nie oznacza to jednak, że nic się nie działo. Ponieważ w kraju organizuje się coraz mniej koncertów, przyjmowałam propozycje impresariatów zagranicznych. Koncertowałam ze szwedzkimi zespołami Rorkast i Elen B. w Związku Radzieckim. W Japonii śpiewałam w wielu pięknych miastach. Byłam również w Tajlandii, Malezji, Singapurze. Spotka mnie można było w Berlinie, Wiedniu, Paryżu. Dużo podróżuję i podziwiam świat. Najbardziej odpowiada mi kultura wschodu. Cudowny jest np. Singapur. Mamy chyba zbyt stereotypowe wyobrażenia tego miejsca – chaos, tłumy,, korki uliczne, smog…
Tymczasem to miejsce jest nieprawdopodobne czyste, przestrzenne, jest tu miejsce na wielki biznes, ale i na sztukę… Na ten fenomen składa się wiele czynników, ale o tym można by mówić długo i chyba nie miejsce na tego typu rozważania w tej naszej krótkiej rozmowie…
Wojaże zagraniczne są możliwe oczywiście dzięki śpiewaniu, i to jest szczęście dane nam, piosenkarzom, między innymi…
Podróże mają wpływ na mój styl życia. Nie znaczy to wcale, że jestem nastawiona na konsumpcyjnie.


Dzisiejszy palyer to nagrania pochodzące z dwóch płyt CD naszej gwiazdy pt. „Dla Ciebie” oraz „Jesteś moją lady”.1. Gdzie jest tamten kwiat, sł. M.Oczkowski, muz. R.Kniat /CD Jestem Twoją lady/
2. Anna Maria, sł. K.Dzikowski, muz. S.Krajewski /CD Jestem Twoją lady/
3. Zostań ze mną chwilę, sł.A Kosmala, muz. R.Kniat /CD Jestem Twoją lady/
4. San Francisco, muz. R.Kniat, sł. A. Kosmala /CD Jestem Twoją lady/
5. Okruchy wspomnień, sł. A.Sobczak, muz. S. Sokołowski / CD Dla Ciebie/
6. Historia jednej znajomości, sł. J.Kossela, muz. K.Klenczon / CD Dla Ciebie/
7. Ze wspomnień został ślad, muz. R. Orbison, sł. A.Sobczak, A.Kosmala / CD Dla Ciebie/
8. Weź mój cały świat, sł. A.Jastrzębiec – Kozłowski, muz. J.Kukulski / CD Dla Ciebie/
9. Trzeci rok, sł.M.Śliżyński, muz. R Kniat / CD Dla Ciebie/

2 komentarze:

Stary człowiek i może pisze...

?
Co to za CD "Dla Ciebie"? Interesujące.

Marcin pisze...

Żałuję, że na CD nie ukazała się bardzo fajna piosenka Danuty Mizgalskiej "W głębi uśmiechu". Podoba mi się tam gitara - trochę jak Skubikowski, trochę jak Borysewicz.