czwartek, 11 czerwca 2009

Familia - grupa wokalna.Dziś postanowiłem przypomnieć grupę wokalną - zespół który dla wielu jest zupełnie nieznany. Przyznam się szczerze, że dla mnie twórczość tej grupy również była nieznana.
Aż pewnego dnia zupełnie przypadkiem trafiłem na notkę biograficzną o zespole i postanowiłem zamieścić na blogu notkę.
Działalność estradowa zespołu nie była zbyt długa, w związku z czym brak nagrań, płyt, zdjęć… ale zespół stał się w późniejszym czasie „zapalnikiem” do powstania zespołu „Gang Marcela”.
Grupa Familia powstała w 1977 roku z inicjatywy Antoniego Kopfa. W założeniu zespół miał by kontynuacją „Partity” o nieco tylko innym profilu.
Po pewnym czasie kierownictwo grupy objął wówczas młody kompozytor z Katowic Marceli Trojan.
Warto wspomnieć, że w 1976 roku zespół o nazwie „Falstart” z Myślenic wystąpił na FPR w Zielonej Górze – i było to pierwsze znaczący wydarzenie które dało początek w późniejszym czasie nowej grupie pod nazwą „Familia”./Zespol Falstart, FPR 1976 r./

Warto też nadmienić iż grupa Familia stanowiła tło wokalne dla wielu artystów min podczas Festiwalu Opolskiego.
Grupa w okresie prawie dwuletniej działalności często się reorganizowała, lecz ostateczny skład grupy to: na zdjęciu od lewej – Barbara Pysz, Marceli Trojan, Hanna Służyn, Ryszard Mamas, Jerzy Rózycki.
Wszyscy w/w są absolwentami wyższych, bądź średnich szkół muzycznych.
Kompozytorem, aranżerem większości śpiewanych przez grupę piosenek jej kierownikiem artystycznym jest absolwent Wydziału Muzyki Rozrywkowej w Katowicach PWSM był Marceli Trojan.Pomimo dość krótkiej działalności estradowej zespołu, zespół wystąpił na kilku liczących się imprezach takich jak KFPP w Opolu w 1977r, Festiwal Interwizji w Sopocie również w 1977 r. oraz na Festiwalu „Złoty Orfeusz” w Słonecznym Brzegu w 1978 roku.
Zespół wystąpił również w kilku znanych wówczas programach muzycznych Telewizji Polskiej, nagrał kilka piosenek dla radia.
Niewątpliwie największym sukcesem zespołu było zajęcie pierwszego miejsca w konkursie Studia Gama na najlepszą piosenkę młodzieżową roku 1978. Tytuł piosenki to „Jak być sobą” kompozycji A.Kopfa, B.Olewicza.
Piosenka znalazła się na jedynym wydawnictwie zespołu Familia, do tego nie solowym – singiel Tonpressu.
W 1979 roku grupa przygotowała nowy program estradowy pod patronatem „Bałtyckiej Agencji Artystycznej”, nagrała program telewizyjny z Ireną Jarocką.
W planach było nagranie płyt długogrającej…lecz płyta nie powstała. Szkoda.
Na przełomie 1979/80 r. zespół rozwiązał się, a Marceli Trojan wspólnie z Jerzym Różyckim i Barbarą Pysz podejmują współpracę tworząc zespół „Gang Marcela”./Zespol Familia, FPR 1980 rok, Koncert Przyjaźni/

Okładka singla na którym znajduje się na piosenka „Jak być sobą” Tonpress, S-90A, 1978 r.

1 komentarz:

Ali pisze...

Witam :)

Z zainteresowaniem przeczytałam wzmiankę o grupie "Familia" i chciałabym coś dodać. W 1977 roku zespół był również jednym z wykonawców podczas Żywego Żurnala - imprezy towarzyszącej jarmarkowi Dominikańskiemu, ktróa odbywała się w Domu Technika w Gdańsku. Wówczas skład męski grupy przedstawiał się następująco:
Marceli Psiuk (później zmienił nazwisko na Trojan)
Marek Domański
Mirosław Przybylski
Barbara Pysz
Teresa (?) Domańska

Oprócz tego, że towarzyszyli innym wykonawcom jako chórek (m.in. Romualdowi Czystawowi), śpiewali samodzielnie dwie piosenki: "Zapowiada się dzień" oraz "Jeszcze wczoraj".
W tym składzie brali udział we wspomnianych festiwalach w Opolu i w Sopocie w 1977 roku jako chórek.
Co ciekawe, w Żywym Żurnalu występowali obok wspomnianej Partity :)

Oprócz Gangu Marcela nie mam pojęcia co się stało z pozostałymi członkami zespołu. Wiem na 100%, że Mirosław Przybylski mieszkał wówczas w Gdańsku.

Pozdrawiam serdecznie
Ala
(dawna fanka Familii) :D