sobota, 30 maja 2009

Maria (Majka) JeżowskaMajka, to imię mówi wszystko. Chyba nie ma osoby która słysząc imię Majka, nie ma skojarzenia Majka Jeżowska – piosenkarka. A dla wielu ponadto kompozytorka, pianistka, gwiazda.
Uczennica Krystyny Pronko.
Wszechstronnie uzdolniona, na swojej drodze zmierzyła się z wieloma gatunkami muzycznymi, począwszy od jazzu , poprzez rocka, do nowoczesnego popu, aż do muzyki dla dzieci, z którą związana jest do dziś.
Debiutowała w 1978 roku zdobywając nagrodę ZAKAR-u na Festiwalu Piosenki Radzieckiej za wykonanie utworu pt. „Ja Twoją nadzieją”.

W 1979 roku wystąpiła na Młodzieżowym Festiwalu Piosenki w Toruniu, gdzie pomimo, iż nie przyznano pierwszej nagrody nieoficjalnie Marie Jeżowską uznano za największą indywidualność festiwalu. Wyrazem uznania dla jej talentu było przyznane dla niej stypendium, ufundowane przez Zjednoczone Przedsiębiorstwa Rozrywkowe.W tym samym roku otrzymuje wyróżnienie na KFPP w Opolu za piosenkę „ Nutka w nutkę”.Zaś w 1980 II nagrodę w koncercie premier na KFPP w Opolu za piosenkę „Reggae o pierwszych wynalazcach”.
Rok 1981 to solowy debiut płytowy artystki. Pierwszy longplay składający się w całości z nagrań skomponowanych przez samą piosenkarkę. Jedna z lepszych płyt w polskiej muzyce rozrywkowej. Niestety do dziś nie doczekała się reedycji.
W 1982 roku, wyjechała na stałe do USA. Szybko nadrobila braki w języku i rozpoczęła nowy etap na swojej drodze. W USA poznała swojego partnera oraz kompozytora późniejszych nagrań Toma Logana.
Mieszkając w USA jednocześnie występowała w Polsce. Pobyt za oceanem, wpłynął na zmianę wizerunku piosenkarki oraz repertuaru.Na Polski rynek powróciła w 1985 roku występem na KFPP w Opolu gdzie zaśpiewała piosenkę „ Mały Piccolo” zdobywając jedną z głównych nagród./Opole 1988 r. występ z koncertu poświęcony Jonaszowi Kofcie, obok Zdzisława Sośnicka – „Jak dobrze wstać skoro świt”./

W tym samym roku nagrała piosenkę dla dzieci własnej kompozycji z tekstem Agnieszki Osieckiej pt. „A ja wolę moją mamę”. Piosenka stała się przebojem do tego stopnia że w 1988 roku nagrała cała płytę z piosenkami dla dzieci.
W 1987 roku, nagrała swoją druga płytę. W tym samym roku wystąpiła na KFPP w Opolu gdzie wspólnie z Krystyną Prońko oraz Piotrem Schultzem zaśpiewała piosenkę Jonasza Kofty „Czekamy na Wyrok”.
W latach 90 – tych wróciła do Polski na stałe. Na kanwie popularności którą zdobyła wśród młodego pokolenia stworzyłą własna firmą fonograficzną i koncertową „Ja – Majka Music” .
Od połowylat 90 – tych aż do nadal śpiewa przede wszystkim piosenki dla najmłodszych.
W tym roku obchodzi swój jubileusz 30 – lat na scenie. Z tej okazji ukazał się BOX 3 płytowy plus DVD. Polecam.

Poniżej zamieszczam wywiad przeprowadzony z Majką w 1985 roku tuż po KFPP w Opolu, który ukazał się na łamach Informatora Kulturalnego Stolicy.Po kilkuletniej przerwie ponownie na estradzie opolskiego amfiteatru wystąpiła Maria Jeżowska. Jej wygląd zaskoczył bardzo festiwalową publiczność. Wszyscy pamiętali ją jako dorodną góralkę. Tym razem wystąpiła, szczupła, zgrabna dziewczyna w niezwykle kolorowym stroju. Duży wpływ na taką zmianę w wyglądzie zewnętrznym piosenkarki miała dwuletni pobyt na kontrakcie w pagartowskim w USA.

- Czy właśnie ten wyjazd wywarł decydujący wpływ na nowy repertuar i nowe oblicze?

Zadbałam przede wszystkim o swój wygląd. Dzięki ćwiczeniom, areobicowi i odpowiedniej diecie schudłam. Jednocześnie rozpoczęłam naukę języka angielskiego. Na początku bardzo mi przeszkadzało że muszę rozmawiać na migi. Szybko uzupełniłam braki językowe rozpoczęłam występy w Nowym Jorku i Chicago w klubach polonijnych. Często śpiewałam po francusku, niemiecku, włosku. Największym sukcesem był moment jak słuchacze zaczyniali tańczyć.

- A co najczęściej śpiewałaś?

Muzykę rockową i najnowsze przeboje z amerykańskiej anteny radiowej.

- Czy prezentowałaś tam również repertuar polski?

Tak najchętniej słuchali mojej piosenki „Hulali po polu”

- Czy miałaś swój zespół muzyczny?

Po pewnym czasie, kiedy przystosowałam się do nowych warunków, zdecydowałam się na założenie z amerykańskimi muzykami studyjnymi. Dzięki temu mogłam wystąpić już nie tylko przed publicznością polonijną

- Czy miałaś czas na inne zajęcia?

Niewiele, ale wykorzystałam go maxymalnie. Nagrałam min. krótkometrażowy film muzyczny. W tej pastiszowej historyjce gram rolę śpiewającej i tańczącej szefowej kuchni, w której spożywa się…szczury

- Czego jeszcze oprócz języka nauczyłaś się w USA?

Najważniejsze, że wreszcie nabrałam zaufania do samej siebie. Nauczyłam się również pokory wobec muzyki. W tek chwili mogę równie dobrze zaśpiewać tzw. szmonca jak i utwór ambitny. Mam jednocześnie świadomość, że wszyscy koledzy unikają śpiewania w knajpach. Nie umiem pogardzić żadnym gatunkiem piosenki bo nie znam swojego repertuaru np. za 7 lat. Uważam , że można śpiewać wszystko tylko trzeba to robić profesjonalnie i dobrze, i oczywiście z sercem.

- A co z Twoją indywidualnością?

Zrozumiałe, że próbuje wypracować swoją własną indywidualność śpiewając taki a nie inny rodzaj muzyki. Ponieważ sama komponuję wykonywane piosenki mogę pokazać w nich siebie taką jaką jestem. Nie zamykam się też przed innymi gatunkami muzycznymi. Należę do osób otwartych na wszystko. Podobają mi się wszelkie błyskotki o ozdóbki.

- Czy nie masz wrażenia, że za dużo ich nakładasz?

Nie, bo tak ubrana czuję się najlepiej.

- Zyskałaś wielu nowych sympatyków dzięki piosenkom dla dzieci – „A ja wolę moją mamę” i „Raczej”. Jak zrodził się pomysł na nie?

Przyczynił się do tego mój trzy i pół roczny synek Wojtek. Mówiąc poważnie podobały mi się teksty postanowiłam wiec zrobić z nich piosenkę.

- Skoro jesteśmy przy sprawach rodzinnych. Jak głosi plotka masz nowego, amerykańskiego męża…

Tom jest osobą, która bardzo pomogła mi podczas mojego pobytu w Nowym Jorku, Chicago… Ufam jemu zarówno w dziedzinie muzyki, jak i w życiu prywatnym. Teraz chcemy każdą wolną chwile poświecić Wojtusiowi.

- Kto zajmował się wychowaniem synka podczas Twojego pobytu za oceanem?

Obowiązki spadły na moja mamę, która nadal chętnie służy radą i wolnym czasem.

- Czy Twój pobyt w Ameryce sprawił, że nie czujesz się góralką?

Nigdy nie czułam się góralką. Urodziłam się i mieszkam przez cały czas w Nowym Sączu. W zasadzie więc jestem kotlistką.

- To setki kilometrów od Warszawy, Łodzi, Krakowa. Czy ta odległość nie utrudnia realizacji planów prywatnych?

Niestety taka rzeczywistość. Chciałabym jak najszybciej przenieść się do Warszawy. Ale to plany na przyszłość…

- A plany zawodowe?

Przede wszystkim chcemy z Tomem założyć zespół, z którym moglibyśmy pokoncertować w Polsce. Moim małym marzeniem jest także nagranie płyty, która przygotowywać będziemy w naszym małym, ale własnym studiu. Ponieważ nagramy ją także w wersji angielskiej, większość prac przeprowadzimy w naszym zakątku.

- Co znajdzie się na nowej płycie?

To moja tajemnica.

- Twoje marzenie?

Chciałabym mieć fanów i czuć ciepło na widowni podczas moich koncertów.

Warszawa, 08.09.1985 r.

Wybrana dyskografia:

LP. 036, 1981 rok, „Jadę w świat”Strona A:
1. Od rana mam dobry humor
2. Reggae o pierwszych wynalazcach
3. Deszcze z zielonych lat
4. Żyć do pełna
5. Kolejowy flirt
Strona B:
1. Kino „RAJ”
2. Najpiękniejsza w klasie
3. Jadę w świat
4. Nutka w nutkę zgadza się
5. Nocne granie

LP. SX 2555, 1987 r. “Wibracje”Strona A:
1. Bardzo brawo
2. Tani deszcz, tanie łzy
3. Ratuj się sam
4. Gorący śnieg
5. Papierowy man – wer. Angielska
Strona B:
1. Wibracje
2. Ogólnie jest O.K
3. Spisek owadów
4. Odchodzę w deszczu

LP/CD. Tonpress 1988 r./2001 r. “A ja wolę moją mamę”1. A ja wolę moja mamę
2. Ta lalka jest moja!
3. Gdyby tak Guliwer
4. Komiksy – Magiczne obrazki
5. Na Wojtusia
6. Z „Donaldem” w kieszeni
7. Kto się tak przezywa
8. Raczej
9. Ufo – bufo
10. Kołysanka dla Michałka.

CD. Brawo 1991 r. „The best of Majka” ( wydana na rynku polskim)1. Najpiękniejsza w klasie
2. We were lovers
3. Hard of love
4. Życzenia z całego serca
5. Za daleko do Chicago
6. Our time has come
7. Fantasy lover
8. Kolor serca
9. On nie kochał nas
10. Kołysanka dla mamy

CD.012 Brawo 1991 r. „The best of Majka” ( wydana na potrzeby promocji w USA)1. Miss classroom
2. Cause we lovers
3. Hard of love
4. Wishes from the heart
5. Too far to Chicago
6. Deja vu
7. Our time has come
8. Hidden treasure
9. Fantasy lover
10. He didin`t love us
11. Lulaby for Mom
( Zachowano oryginalną pisownię z okładki płyty, pomimo iż wszystkie tytuły są po angielsku, kilka nagrań śpiewane jest po polsku, tyczy się to obu pozycji)

Należy nadmienić iż Majki głos można usłyszeć w chórkach na wielu płytach min. Z.Sośnickiej, S. Sojki.Majka Jeżowska to genialna kompozytorka, jej piosenki zupełnie różniły się od piosenek koleżanek artystek. W związku z tym dziś jako wyjątek zamieszczam dwie bardzo unikalne piosenki Majki Jeżowskiej by pokazać jej wszechstronność jako kompozytora i piosenkarki pierwsza to piosenka z jej pierwszej płyty pt. „Nocne granie” ( w chórkach można usłyszeć głos Urszuli Kasprzak, oraz Ryszarda Kniata). Druga piosenka to utwór z 1985 roku nagrany dla radiowej „Trójki” pt. „Sorry, czyli wspomnienie z Sopotu”.

Zapraszam również na oficjalną stronę Majki www.majka.pl, a już 31.05.2009 r. w programie TVN UWAGA o 19.50. Kulisy Sławy Majki Jeżowskiej.Majka Jeżowska, Rats on a budget USA - 1984 r.

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

Tak mnie zastanawia po co ten podpis na obrazkach wielkości znaczka pocztowego? Myślisz że ktoś chciałby takie marne fotki wykorzystać?


Przeczytałem z ciekawością. Dziękuję

Anonimowy pisze...

1981 rokiem debiutu płytowego? Hmmmm?

http://marekjarek5.blogspot.com/search?q=Je%C5%BCowska