niedziela, 16 listopada 2008

Krystyna GiżowskaTechnik ekonomista z mikrofonem ...
Pierwsze „muzyczne kroki” stawiała w zespole Marynarki Wojennej „Flotylla” ( w zespole tym swoje kariery zaczynały Irena Jarocka, Barbara Książkiewicz). W właściwą solistyczną drogę estradową wkroczyła po udanym występie w Opolu w 1976 roku. Później to już tylko pasmo sukcesów festiwalowych , Villach, Rostok, Drezno, Kołobrzeg aż do Grand Prix Sopot 1984.Mało kto wie że nasza polska piosenkarka właśnie na zachodzie była bardzo lubiana i doceniana, wielokrotnie zapraszana jako gość specjalny podczas koncertów galowych. W Polsce tak naprawdę zaistniała w latach 1982/1983 gdy piosenka „Nie było Ciebie tyle lat” pojawiła się na antenie Polskiego Radia. I od tej pory Krystyna Giżowska stanęła w czołówce gwiazd polskiej estrady. Choć śpiewa i nagrywa już od połowy lat 70 – tych do tej pory nagrała tak naprawdę 5 płyt długogrających. Zupełnie nie rozumie dlaczego. Piękny głos, wielki urok osobisty, i wiele innych możliwości ...co spowodowało że tak mało jej nagrań pozostało na płytach? Chyba to cecha polskiej muzyki rozrywkowej...lat minionych.Pierwsza płyta Krystyny Gizowskiej ukazała się w 1980 roku nosiła tytuł „Jestem jak inne” uważam że to jedna z najlepszych płyt Krystyny Giżowskiej gdyż płyta ta w pełni ukazała możliwości wokalne artystki. Niestety płyta przeszła bez echa... A w pamięci słuchaczy z przykrością stwierdzam nie pozostało ani jedno nagranie. Za to kolejna płyta „Nie było Ciebie tyle lat” przyniosła wiele wyróżnień. To właśnie z tej płyty pochodzą największe przeboje , począwszy od tytułowego poprzez festiwalowy „Blue Box”. Moim ulubiona piosenką z tejże płyty jest utwór pt. „Nie powiem ci idź”. Należy tu wspomnieć iż na płycie artystce akompaniowały orkiestry Henryka Debicha oraz Jerzego Miliana. Trzecia płyta z 1987 roku jako jedyna doczekała się reedycji na CD w 2006 roku. Na uwagę zasługuje na tej płycie utwór zaśpiewany w duecie z Andrzejem Zauchą pt. „Dwa odbica w szkle” niesamowity tekst oraz dwa cudne głosy.Polecam każdemu. Krystyna Gizowska to chyba jedyna polska piosenkarka która nagrała tyle duetów z mężczyznami Bogusław Mec, wspomniany wcześniej Andrzej Zaucha, Andrzej Rybiński, Rudi Schubert, Jerzy Rózycki ( Gang Marcela) ... W tym miejscu polecam płytę składankową Krystyny Giżowskiej z 1994 roku „Ci wspaniali i ja „ która zawiera najpiękniejsze piosenki Krystyny Giżowskiej zaśpiewane w duecie. Warta uwagi jest też płyta Krystyny Giżowskiej z 1999 roku pt. „Kosmiczna deskorolka” która potwierdziła wszechstronność estradową pani Krystyny. Płyta w pełni została poświęcona dla dzieci, zawiera piękne melodyjne piosenki pełne humoru i zabawy.
Na zakończenie bardzo bym chciał polecić płytę składankowa Krystyny Giżowskiej z serii „Muzczna Kolekcja” która zawiera znane oraz mniej znane przeboje. Dobór nagrań na tej płycie jest wyśmienity a to wszystko dzięki jednej osobie która od ponad 20 – lat prowadzi fan – club artystki „BRAWO”. Płytę polecam każdemu!!!

Wybrana Dyskografia:MC. „Krystyna Giżowska w Teatrze Stu”, Merimpex MX 004, 1985 rok.
Wszystkie piosenki są w wersji koncertowej a każda z nich poprzedzona jest zapowiedzią Bogusława Meca. Cudo!!!!
Strona A
Dzieli nas pół świata
W drodze do Fontainblue
Nie było Ciebie tyle lat
Obiecanki
Przed siebie pobiec choć raz
Strona B
Nie powiem Ci idź
Z każdym kilometrem kocham bardziej
Gdyby tam wrócić
Blue Box

CD „Ci wspaniali i ja” Duety TOP MUSIC TCD 019, 1994 rokSamotność czeka na peronie – duet z J. Różyckim
Rok Mija tak jak dzień - duet z J. Różyckim
Tylko Ty – duet z B. Mecem
Dwa odbicia w szkle – duet z A. Zauchą
Tęsknie – duet z A. Rybińskim
Motyle – duet z L.Wrońskim
Głosy serc – duet z B. Mecem
Z każdym kilometrem kocham bardziej – duet z R.Schubertem
W drodze do Fontainbleu – duet z B. Mecem

Aby bardziej zapoznać się z twórczością oraz dyskografią Krystyny Giżowskiej, zapraszam na stronę fan clubu.
http://www.fanklubgizowskiej.org/#Scene_1

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

A toś mnie ucieszył tymi informacjami. Wczoraj kupiłem 3 jej płyty winylowe, solowe.

Nie było Ciebie tyle lat i Przeżyłam z Tobą tyle lat to były WIELKIE hity tak jak dziś przboje zespołu Feel.

Krzysztof pisze...

Przepraszam , że tą drogą ale szukam kontaktu z Panem Markiem (marekjarek5)
Jak tylko wpiszę do Googla płytę która mnie interesuje ( głównie z mojej młodości ) to kieruje mnie do marekjarek5.blogspot.com
Poza tym szukam tej muzyki w możliwie dobrej jakości.
Na wymienionego bloga dostać się nie mogę.Proszę o pomoc.Jakie są warunki przeglądania tego bloga.
Pozdrawiam.
krzysztofmarek59@gmail.com