niedziela, 30 listopada 2008

Barbara Książkiewicz



Pierwsza dama Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu.
Urodziła się w Elblągu i tam uczyła się gry na gitarze klasycznej, tam również działała amatorsko w Elbląskim Domu Kultury. Zamierzała zostać historykiem sztuki a stała się piosenkarką – niekwestionowaną gwiazdą Festiwalu Piosenki Żołnierskiej.
W 1969 roku uczestniczyła w II Młodzieżowym Festiwalu Muzycznym – tym który wygrały Dżamble, śpiewała wtedy tam z zespołami Szafiry i Monsuny. Miłą pamiątką z tej imprezy była mini recenzja: „Wielki to splendor dla mieszkańców Elbląga, że z ich szeregów wywodzi się być może przyszła sława piosenki”. Rok później Barbara Książkiewicz zainteresowała się Festiwalem Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze i zaśpiewała piosenke pt. „Ej, uchniem” zdobywając jedną z głównych nagród. Ten moment stał się początkiem zawodowej kariery Barbary Książkiewicz.



We wrześniu 1971 roku wokalistka podjęła prace w Zespole Estradowym Marynarki Wojennej „Flotylla”, pod opieka wytrawnych reżyserów – Danuty Baduszkowej, Zbigniewa Czeskiego i Jerzego Woźniaka. Trzy lata później na festiwalu w Połczynie Zdroju otrzymała nagrodę indywidualną za wykonanie piosenki pt. „Pośród sosen, pośród brzóz” . W Kołobrzeskim zadebiutowała w 1974 roku zdobywając srebry pierścień za piosenkę „Torpedysta”. Odtąd co roku pojawiała się na Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w każdym w pozakonkursowych widowisk śpiewając ich najpiękniejsze przeboje min. „Walc dnia pierwszego”, „Nie w kążdym domu taka radość”, „Niepotrzebna nam Wojna”.



W 1985 roku otrzymała honorowy Złoty Pierścień za całokształt pracy artystycznej.
Każda piosenka to „inna” Barbara Książkiewicz: dramatyczna w protest-songu „Nasz świat jest jak łąka”, swingująca jak w rumbie „Od jutra będzie inaczej”, pastiszowa w numerze kabaretowym „Pan mnie pokochał”.
Nagrała cztery płyty długogrające pierwszą w 1979 roku pt. „Jak szczęscie pomnożyć”, najlepszą pod każdym względem! Tak oto pisali o niej recenzenci: „ Jej warunki głosowe, świetna, bogato zróżnicowana barwa i znakomita pewnie wycieniowania interpretacja - a więc trafność i swoboda iście aktorska w operowaniu głosem...” Dla mnie osobiście to bardzo ważna i dobra płyta! Tytułowa piosenka „Jak szczęście pomnożyć” jest świetnie zaaranżowana i zaśpiewana. Ale najbardziej wartą uwagi piosenką jest piosenka pt. „Tylko nie bądź taki” która klimatem przypomina jazzujące standardy.



Tą płytę powinien posłuchać każdy kto ceni sobie dobrą polską muzykę rozrywkową. Druga płyta piosenkarki ukazała się w 1987 roku nosiła tytuł „Jak ja lubię”. Opiekunem artystycznym tej płyty był Janusz Kępski. Płyta niesamowicie oddaje klimaty lat 80 – tych. Pomimo kiczowatych aranżacji i tekstów płytę bardzo dobrze się słucha. Ma jakiś urok który trudno opisać słowami.



Na początku lat 90 – tych, Pani Barbara zniknęła ze sceny. Pojawiła się w 1997 roku z płyta pt. „Świat jest teatrem”, natomiast w 2004 roku wydała płytę „Zapach róż”. Tą ostatnią bardzo polecam!!! Świetna muzyka, naprawdę miło się tego słucha. Ja osobiście bardzo często wracam do tej płyty.
Barbara Ksiązkiewicz w dalszym ciągu koncertuje, i co najważniejsze jej koncerty chętnie są wysłuchiwane przez osoby w różnym wieku.
Niestety tak jak to w Polsce bywa bark płyt Pani Barbary typu The best of, czy remasters...taka Polska zwykła rzeczywistość.
Poniżej zamieszczam trac – listę płyt pani Barbary.



Dyskografia

SP Barbara Książkiewicz Muza, SN0766, 1976 rok



Strona A:
1.Nim przeminie czas
Strona B
2.

LP „Jak szczęście pomnożyć” 1979 rok, MUZA SX 1605



Strona A
Jak szczęście pomnożyć
Ballada o pytaniach
Od stycznia o maja
Tango z tamtych dni
Zatańczmy tylko dla siebie
Był taki walc
Strona B
Lato na tandemie
Nim przeminie czas
Złote pszczoły
Tylko jedna taka noc
Daleki znajomy
Tylko nie bądź taki

LP „jak ja lubię” 1987 rok, MUZA SX 2524



Strona A
Znów trzeba iść
Żegnaj epoko dyliżansów
Niekończąca się historia
Stewardesa i marynarz – duet z Bogdanem Czyżewskim
Zostań proszę
Gdzie mam jechać
Strona B
Jak ja lubię...
Nic się nie zmieniłeś
Nim stracisz głowę
Ja ma swój wielki wóz - duet z Bogdanem Czyżewskim
W śnieżnym parku
Jesień u sąsiada
Powracać czas



MC „Zaproszenie do Kołobrzegu” 1989 rok, MUZA CK492
Strona A
Zaproszenie do Kołobrzegu
Tak jak wojsko nikt nie śpiewa
Polski Lotnik Kosmonauta
Nie w każdym domu taka radość
Gdzie rośnie tamten las
Gdy ziemia śpi
Walc wybrzeża
Po kołobrzeskim brzegu
Strona B
Jak nie kochać tej ziemi
Kto kocha Warszawę
Ziemia kaszubska
O Tobie syneczku
Mały kabotaż wielkie manewry
Do łaby jeden krok
Wszystko ojczyźnie


CD Świat jest teatrem 1997 rok, STD



Bo cóż ci dam
Między tobą a mną
Miłość nigdy nie wybiera
Niech już będzie
Póki jeszcze
Rodzinne szczęście
Świat jest teatrem
Takiej jak ja
Tylko Ciebie w sercu mam ( z rep. Renaty Kretówny)
Tyś mnie rozczulił
Wędrująca gwiazda
Wiem czego chcę

CD „Zapach róż” 2004 rok , STD



Czekamy na miłość
W starej tawernie
Tacy chłopcy
Zwrotnik koziorożca
Tylko z tobą
Ugasić pragnienie
Nie narzekaj nigdy
Ten krótki list
Miłość dobrze wróży
Zwykłe marzenie
Wierzę w miłość
Sancho
Zapach róż
Śmieszny tramp

Sesja zdjęciowa pochodzi z płyty „Jak ja lubię” 1987 rok.

Galeria wczoraj i dzis:






















sobota, 29 listopada 2008

Alicja Majewska



Wszechstronnie utalentowana artystka, z wykształcenia magister pedagog (specjalność andragogika) , z wyboru piosenkarka. I bardzo dobrze że piosenkarka, dziś trudno znaleźć wokalistkę, która tak trudne piosenki jak „W miłości słowa nic nie znaczą” , „Odkryjemy miłość nieznaną” czy „Smutne dowiedzenia” śpiewa z taką lekkością, pasją i zaangażowaniem.
Od lat artystycznie „związana” z Włodzimierzem Korczem. Jego kompozycje idealnie pasują do temperamentu i możliwości wokalnych artystki.
Debiutowała na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze, po którym to przez cztery lata śpiewała w zespole „Partita”, równocześnie występując na deskach teatru „Na Targówku” w Warszawie. W 1975 roku na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu została nagrodzona główna nagrodą Ministra Kultury i Sztuki za piosenkę „Bywają takie dni” do muzyki Jerzego Derfla. Wielokrotnie sięgała po „repertuar retro” śpiewając piosenki Hanki Ordonówny, czy kompozycje Jaremiego Przybory.



Nagrała 4 płyty długogrające. Pierwsza która, obwieściła debiut solistyczny piosenkarki wydana została w 1976 roku, z tej płyty pochodzi kilka przebojów takie jak „Księżycowe dziewczyny” , „Hej narodził się rock” czy prezentowany podczas gali „Interdisco” w Katowicach „Na przekór wszystkim nie będę spać”.
Niestety jak to w Polsce bywało prawdziwy talent na płytę musiał czekać aż 11 lat!!!



I tak w 1987 roku Polskie Nagrania wydały druga płytę Alicji Majewskiej pt. ” Piosenki Korcza i Młynarskiego...”. Dziś można rzec płyta kultowa! Płyta na której każda piosenka to wielki przebój. Idealne, cudne aranżacje, mądre teksty, i to co najważniejsze głos Alicji Majewskiej która, jak śpiewa roztacza magiczną aurę. Kto z nas nie zna „Jeszcze się tam żagiel bieli”, „Odkryjemy miłość nieznaną” czy „Marsz samotnych kobiet” to klasyka polskiej muzyki rozrywkowej. Ja najbardziej lubię piosenkę pt. „Piosenki, z których się żyje” mądry, zabawny ale zarazem prawdziwy tekst Wojciecha Młynarskiego, który ukazuje świat artysty piosenkarza w karykaturalny sposób.



Tą płytę powinien posłuchać każdy. Dziś z przykrością stwierdzam że, takich płyt już nie ma. Warto nadmienić iż w 1987 roku ukazała się kaseta magnetofonowa z piosenkami Włodzimierza Korcza które nie znalazły się na płycie. Kaseta jest unikatem, ukazała się w bardzo małym nakładzie. A piosenki na niej zawarte to przeboje. Poniżej zamieszczę listę. Trzecią płytę w dyskografii Alicji Majewskiej jest płyta o anglojęzycznym tytule „For new love” z 1989 roku. Na pierwszej stronie płyty zawarte są piosenki znane z poprzedniej płyty lecz z angielskim tekstem, druga strony płyty zawiera świtowe covery.



Musze przyznać że druga strona płyty jest najciekawsza. Na uwagę zasługuje tu piosenka pt. „Sunrise ,Sunset” zaśpiewana w duecie z nieżyjącym już Andrzejem Zauchą. Określę ten duet jednym słowem KLASYKA! Ubolewam że, żadnej z powyższych płyt nie można kupić w całości na CD. Kolejną premierowa płyta w dorobku artystycznym piosenkarki jest płyta z 1997 roku pt. „Świat w kolorze nadziei” płyta zawiera przebój pt. „To nie sztuka wybudować nowy dom” . Dziś płytę ta bardzo trudno nabyć ale polecam!
Alicja Majewska od wielu lat w okresie świątecznym wspólnie z Zbigniewem Wodeckim ( a wcześniej z Andrzejem Zauchą) oraz Halina Frąckowiak dają serie koncertów kolędowych. Jeden z nich nagrany w 1991 roku w Teatrze stu w Krakowie został zarejestrowany na płycie CD. Polecam to też absolutna klasyka!
Cieszę się, że pani Alicja Majewska jest „aktywna” artystycznie. W 2006 roku wydana została płyta Cd Jubileuszowa która, podsumowała okres współpracy z Włodzimierzem Korczem.
Aby zapoznać się bardziej z twórczością pani Alicji Majewskiej polecam jej płytę The Best of z 1994 roku, którą o dziwno można kupić!

Alicja Majewska „Jeszcze się tam żagiel bieli – The best of” PNCD 257 , CD 1994 rok.



1.Jeszcze się tam żagiel bieli
2. Nasze pierwsze słowa
3. Być kobietą
4. Pan ciut niemodny
5. Wielki targ
6. Tam gdzie nie trzeba drżeć
7. W miłości słowa nic nie znaczą
8. Marsz samotnych serc
9. To z miłości
10. Winogrona późnym latem
11. Mały dworzec w deszczu
12. Podróżą każda miłość jest
13. Śpij mój błędny rycerzu
14. The shadow of your smile
15. Sunrise, sunset
16. Smutne dowidzenia
17. Odkryjemy miłość nieznaną
18. Piosenki, z których się żyje

Alicja Majewska „Piosenki W. Korcza” MC, 1987 rok, Polskie Radio, Polskie Nagrania.



Blady świt słone łzy
Mały dworzec w deszczu
Księżna R
Gdzie ci artyści szaleni
Jeszcze się tam żagiel bieli
Wielki targ
Dla przyjaciół mam smutna twarz
Różowa Pani
Ballada mateńka
Pan ciut niemodny

W celu szerszego zapoznania się z dyskografią oraz twórczością Alicji Majewskiej zapraszam na oficjalną stronę internetową
http://www.alicjamajewska.com.pl/

niedziela, 16 listopada 2008

Krystyna Giżowska



Technik ekonomista z mikrofonem ...
Pierwsze „muzyczne kroki” stawiała w zespole Marynarki Wojennej „Flotylla” ( w zespole tym swoje kariery zaczynały Irena Jarocka, Barbara Książkiewicz). W właściwą solistyczną drogę estradową wkroczyła po udanym występie w Opolu w 1976 roku. Później to już tylko pasmo sukcesów festiwalowych , Villach, Rostok, Drezno, Kołobrzeg aż do Grand Prix Sopot 1984.



Mało kto wie że nasza polska piosenkarka właśnie na zachodzie była bardzo lubiana i doceniana, wielokrotnie zapraszana jako gość specjalny podczas koncertów galowych. W Polsce tak naprawdę zaistniała w latach 1982/1983 gdy piosenka „Nie było Ciebie tyle lat” pojawiła się na antenie Polskiego Radia. I od tej pory Krystyna Giżowska stanęła w czołówce gwiazd polskiej estrady. Choć śpiewa i nagrywa już od połowy lat 70 – tych do tej pory nagrała tak naprawdę 5 płyt długogrających. Zupełnie nie rozumie dlaczego. Piękny głos, wielki urok osobisty, i wiele innych możliwości ...co spowodowało że tak mało jej nagrań pozostało na płytach? Chyba to cecha polskiej muzyki rozrywkowej...lat minionych.



Pierwsza płyta Krystyny Gizowskiej ukazała się w 1980 roku nosiła tytuł „Jestem jak inne” uważam że to jedna z najlepszych płyt Krystyny Giżowskiej gdyż płyta ta w pełni ukazała możliwości wokalne artystki. Niestety płyta przeszła bez echa... A w pamięci słuchaczy z przykrością stwierdzam nie pozostało ani jedno nagranie. Za to kolejna płyta „Nie było Ciebie tyle lat” przyniosła wiele wyróżnień. To właśnie z tej płyty pochodzą największe przeboje , począwszy od tytułowego poprzez festiwalowy „Blue Box”. Moim ulubiona piosenką z tejże płyty jest utwór pt. „Nie powiem ci idź”. Należy tu wspomnieć iż na płycie artystce akompaniowały orkiestry Henryka Debicha oraz Jerzego Miliana. Trzecia płyta z 1987 roku jako jedyna doczekała się reedycji na CD w 2006 roku. Na uwagę zasługuje na tej płycie utwór zaśpiewany w duecie z Andrzejem Zauchą pt. „Dwa odbica w szkle” niesamowity tekst oraz dwa cudne głosy.



Polecam każdemu. Krystyna Gizowska to chyba jedyna polska piosenkarka która nagrała tyle duetów z mężczyznami Bogusław Mec, wspomniany wcześniej Andrzej Zaucha, Andrzej Rybiński, Rudi Schubert, Jerzy Rózycki ( Gang Marcela) ... W tym miejscu polecam płytę składankową Krystyny Giżowskiej z 1994 roku „Ci wspaniali i ja „ która zawiera najpiękniejsze piosenki Krystyny Giżowskiej zaśpiewane w duecie. Warta uwagi jest też płyta Krystyny Giżowskiej z 1999 roku pt. „Kosmiczna deskorolka” która potwierdziła wszechstronność estradową pani Krystyny. Płyta w pełni została poświęcona dla dzieci, zawiera piękne melodyjne piosenki pełne humoru i zabawy.
Na zakończenie bardzo bym chciał polecić płytę składankowa Krystyny Giżowskiej z serii „Muzczna Kolekcja” która zawiera znane oraz mniej znane przeboje. Dobór nagrań na tej płycie jest wyśmienity a to wszystko dzięki jednej osobie która od ponad 20 – lat prowadzi fan – club artystki „BRAWO”. Płytę polecam każdemu!!!

Wybrana Dyskografia:



MC. „Krystyna Giżowska w Teatrze Stu”, Merimpex MX 004, 1985 rok.




Wszystkie piosenki są w wersji koncertowej a każda z nich poprzedzona jest zapowiedzią Bogusława Meca. Cudo!!!!
Strona A
Dzieli nas pół świata
W drodze do Fontainblue
Nie było Ciebie tyle lat
Obiecanki
Przed siebie pobiec choć raz
Strona B
Nie powiem Ci idź
Z każdym kilometrem kocham bardziej
Gdyby tam wrócić
Blue Box

CD „Ci wspaniali i ja” Duety TOP MUSIC TCD 019, 1994 rok



Samotność czeka na peronie – duet z J. Różyckim
Rok Mija tak jak dzień - duet z J. Różyckim
Tylko Ty – duet z B. Mecem
Dwa odbicia w szkle – duet z A. Zauchą
Tęsknie – duet z A. Rybińskim
Motyle – duet z L.Wrońskim
Głosy serc – duet z B. Mecem
Z każdym kilometrem kocham bardziej – duet z R.Schubertem
W drodze do Fontainbleu – duet z B. Mecem

Aby bardziej zapoznać się z twórczością oraz dyskografią Krystyny Giżowskiej, zapraszam na stronę fan clubu.
http://www.fanklubgizowskiej.org/#Scene_1

niedziela, 9 listopada 2008

Danuta Mizgalska



Kto nie zna słów tej piosenki „Okruchy wspomnień porwał wiatr....”
Aż trudno uwierzyć że debiutowała już w 1971 roku na scenie Poznańskiej estrady w sztuce „Parady” – Potockiego. Wkrótce potem trafiła do Poznańskiego Studia Piosenki kierowanego przez Jerzego Miliana i Zbigniewa Górnego. Po ukończeniu Studia związała się na pewien czas z Estrada Stołeczną a następnie przeszła do zespołu Estradowego Wojsk Lotniczych „Estakadra”. Po dwuletnie pracy w „Eskadrze” rozpoczęła samodzielna karierę estradową. Jej piosenki zaczęły coraz częściej pojawiać się na antenie radiowej i telewizyjnej. Piosenka „Nasz uśmiech losu” Lecha Konopińskiego i Huberta Kuczyńskiego stała się dużym przebojem „Lata z radiem” w roku 1978, natomiast inna piosenka „Może Ty może ja” zajęła jedno z czołowych miejsc w radiowym Studiu Gama”. Dużo koncertowała w kraju i zagranicą. Śpiewała min. w programach Mieczysława Fogga i Jerzego Połomskiego. Oklaskiwano ja w byłej ZSRR, NRD i RFN.



/Danuta Mizgalska, Poznań, lata 90 - te, zdjęcie dzięki uprzejmosci fana/

Współpraca Danuty Mizgalskiej z Orkiestrą Rozrywkową PR i TV w Katowicach przyniosła kilka ciekawych piosenek, które nagrywała w studiach radiowych w Łodzi , Poznaniu, Warszawie. Nagrała około 150 piosenek, wśród których największym powodzeniem cieszą się „Uśmiech losu”, „Historia jednej znajomości” (Czerwonych Gitar) , „Dziewczyna taka jak ja” , Tylko jeden dom”, czy kompozycja Jacka Skubikowskiego „Renowacja serc”. W jej repertuarze znalazły się polskie wersje popularnych światowych przebojów „Ze wspomnień został ledwie ślad” ( Blue bayou – Roy Orbison), „Kołysz moje sny” ( Love me tender – Elvisa Presleya) oraz polska wersja włoskiego przeboju „Alice” – „Świat bez miłości” – piosenkę ta lansowało tez Polskie Radio.
W telewizji wystąpiła w kilku programach muzycznych oraz nagrała kilka teledysków. Piosenki Danuty Mizgalskiej można było dość często usłyszeć w Telewizyjnych Koncertach Życzeń. W czerwcu 1983 roku nagrała swój recital pt. „ Dziewczyna taka jak ja” w reżyserii A. Minikiewicza.



Pisali dla niej Jarosław Kukulski, Jerzy Milian, Janusz Piątkowski ( twórca sukcesu płyty Zdzisławy Sośnickiej z 1980 roku „Odcienie samotności”). Z polskich piosenkarzy ceni wysoko Martę Mirską oraz Krystynę Prońko.

Nagrała 2 płyty długogrające w różnych odstępach czasu z przyczyn wiadomych...Właściwie to jej płyty to składanki przebojów z różnego okresu.
Uwielbiam jej piosenki, świetny głos, piękną kobieta...szkoda że już nie śpiewa. Tak nagle zniknęła. Szkoda wielka szkoda.

Dyskografia:

Singiel, S 173 Tonpress 1979 rok.
Może ja może ty
Ze wspomnień został ledwie ślad

Lp Pronit PLP 0072 1985 rok. “Okruchy wspomnień”

/Okladka plyty/



/Okladka kasety/



Strona A
Okruchy wspomnień
Odkładam żal
W głębi uśmiechu
Nie mów mały
Nie ta ulica
Strona B
Tylko jeden dom
Talerzyk miodu
Nasz uśmiech losu
Miasto w sztucznym świetle
Weź mój cały świat
Historia jednej znajomości

Cd Konstech – Records 100691 CD, 1990 rok „Jestem Twoja lady”



Jestem Twoja lady
Pogodę w życie nieś
Nie zawsze tak jest
Zostań ze mną chwilę
San Francisco
Anna Maria (cover Czerwonych Gitar)
Kiedy jesteś znów sam
Gdzie jest tamten kwiat
Ze wspomnień został ledwie ślad
Kiedy światła miasta

Mc BRAWO P 101 1991 rok , „Kolędy”



Strona A
Gdy śliczna Panna
Jezus malusieńki
Do szopy hej pasterze
Pójdźmy wszyscy do stajenki
Lulajże Jezuniu
Strona B
Wśród nocnej ciszy
Cicha noc
Hej w dzień Narodzenia
4.Przybieżeli do Betlejem

CD ( Brak wydawcy i roku wydania na płycie) „Dla Ciebie”



Jestem twoja lady
Tylko jeden dom
Okruchy wspomnień
Zostań ze mną na chwilę
Kiedy jesteś znów sam
Historia jednej znajomości
Nie zawsze jest tak
Ze wspomnień został ledwie ślad
Weź mój cały świat
San FranciscoTrzeci rok