czwartek, 17 marca 2011

Renata LewandowskaDebiutwała w 1970 roku, zdobywajac nagrodę na Studenckiej Giełdzie Piosenki w Opolu. Poźniej była wokalistką grupu Quorum. W 1972 roku zdobyła nagrodę na Festiwalu w opolu – śpiewała wówczas piosenkę J.Loranca i J. Kofty „Olbrzymi swój cień”. Poźniej stałą się idnywidualnością Grupi „I”. Wykonywana przez ten zespół piosenka „Radośc o poranku” – zdobyła nagrodę główną Ministerstwa Kultury na kolejnym Festiwalu Piosenki w Opolu. Poźniej rozpoczęła kariere solową, jednak nie przerywając swojego wyuczonego zawodu plastyka.

1979 rok…

-Jak Pani wspomina swoją pracę w grupach wokalnych?
Spiewałam w nich przeważnie „drugim głosem”. A to zmuszało mnie do solidnej pracy w samym śpiewaniu, w przygotowaniu trudnych partii, w technicznym poznaniu arkanówm muzycznych. Nauczyłam się słyszec całośc wykonywanego utworu w jego brzemieniu harmonicznym i instrumentalnym. To zaś dla piosenkarza rzecz bezcenna. Juliuszowi Lorancowi zawdzięczam w ogóle umiejętnośc słuchania muzyki, on też pomógł mi ujarzmic mój duży trzyoktawowy głos i umiejętne się nim posługiwanie.
-Czy pani w daszlym ciągu współpracuje z Juliuszem Lorancem?
Tak. Pracuję z nim nadal, choc nasze muzyczne upodobania są obecnie nieco odmienne. Mnie coraz bardziej interesuje soul music i „śpiewające opowidanie”, w tekstach piosenek stale chciałabym znajdowa bliskie mi problemy.
-Jakie piosenkarki podobają się Pani najbardziej?
Aretha Franklin i Janis Joplin. Ale nigdy nie próbowałam ich naśladowac, choc wielu porównuje mnie z nimi. Jest to dla mnie olbrzymi komplement – ale całkowice chybiony. Nie widzę w mym śpiewaniu odniesienia do tych wielkich wokalistek. A kopowanie, czy naśladowanie, nigdy mnie nie interesowało.
-Oglądamy panią bardzo rzadko w telewizji i na estradzie, nie wiemy, czy ma pani już swoją płytę?
Kojarzy się mnie przede wszystkim z opolskim festiwalem. Słusznie gdyż własciwie na nich tylko występuję publicznie i przed kamerami telewizyjnymi. Na codzien pracuję jako plastyk – ukończyłam Akademię Sztuk Pieknych w Warszawie, ze specjalizacją grafika użytkowego. Radzko tylko i bardzo dorywczo występują na estradach, jeszcze zaś rzadziej nagrywam coś dla radia.
-Na radiowej liście przebojów Studia Gama słuchaliśmy ciekawej pani piosenki „Sposób na kobiety”. Dlaczego tak mało Pani nagrywa i co z Pani płytą?
W czerwcu 78 roku nagrałam dla „Tonpressu” dwie piosenki „Odkąd Ciebie z głowy mam”, i „Dotykiem chcę dziś poznac wszystko”. Płyta miała się ukazac w końcu roku – nie wiem dlaczego się nie ukazała.
-A co z longplayem?
Chciałbym go nagrac jesienią tego roku. Weryfikuję obecnie wszystkie moje piosenki i sposób ich wykonania po to by powstała jednolity materiał stylistyczny. Marze by ta płyta mogła mnie istotnie zaprezentowac i to w programie starannie przygotowanym, opracowanym i zrealizowanym, wcześniej dobrze wypróbowanym.
Nie znoszę śpiewania z kartki, tym bardziej zaś nagrywania piosenek uprzednio nie sprawdzonych przed publicznośią, zbyt „świeżych”.
-Przygotowała pani program estradowy z zespołem „Omen
Po raz pierwszy spróbuję wykonac program recitalowy złożony z amerykańskich standardów i premierowych piosenek polskich.
-Zyczę powodzenia!

Dyskografia:

SP. Tonpress S 212
Strona A:
1. Dotykiem chcę dziś poznac wszystko
Strona B:
1.Odkąd Ciebie z głowy mam

6 komentarzy:

Eder pisze...

To była rewelacja tamtych czasów. Głos nr 1 , a i dziewczyna wspaniała. Luz i naturalność.
Żal ...

Eunika Polowiec pisze...

Bardzo chciałabym usłyszeć piosenkę "Odkąd ciebie z głowy mam". Gdzie szukać?

YJK pisze...

w/g mnie to polska Janis Joplin. Piękna kobieta , wspaniałe włosy i niesamowity głos.

Giersz pisze...

Z tego tekstu wynika że pani Renata Lewandowska miała dalej rozwijać swoją karierę wokalną. Co się stało. Nie ma o niej żadnej wzmianki. Ktoś coś wie jak potoczyły się losy pani Renaty ?

Giersz pisze...

Z tego tekstu wynika że pani Renata Lewandowska miała dalej rozwijać swoją karierę wokalną. Co się stało. Nie ma o niej żadnej wzmianki. Ktoś coś wie jak potoczyły się losy pani Renaty ?

robol81 pisze...

Piękna dziewczyna i wspaniały głos a właściwie nie zrobiła większej kariery, zmarnowany wielki talent. Mieszka we Francji.