sobota, 16 października 2010

Elżbieta IgrasW 1967 roku I miejsce w kategorii solistów i specjalną nagrodę redakcji „Popołudnia z młodością” w Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów organizowanym przez ZMS, zajęła studentka filologii rosyjskiej w Lublinie – tyle oficjalnego komunikatu z tego okresu. Kim jest ta osoba?
To Elżbieta Igras, która karierę piosenkarską rozpoczynała obok Maryli Rodowicz i Marka Grechuty – znajdując się w szóstce finalistów Festiwalu Piosenki i Piosenkarzy Studenckich. W rok po debiucie, tryumfowała, aż na dwóch festiwalach: jako laureatka „Brązowego Trubadura” na VII Festiwalu Studenckim w Krakowie i na II Festiwalu Muzyki Młodzieżowej – otrzymując pierwsza nagrodę za piosenkę „Rodzinne pamiątki”. Tą samą piosenkę zaprezentowała na Festiwalu Piosenki Żołnierskiej (1969 rok) na którym to otrzymała dwie nagrody Złoty Pierścień oraz nagrodę Ministra Kultury i Sztuki. Pomimo dużego sukcesu piosenki „Rodzinne pamiątki”, na tym festiwalu prezentowała również piosenkę pt. „ Pamiętajmy, jesteśmy…”
Występ w Festiwalu w Kołobrzegu zapoczątkował stała współprace z piosenką żołnierską. W 1970 roku Elżbieta Igras otrzymała nagrodę specjalną Jury Festiwalu Piosenki Żołnierskiej .Po sukcesach festiwalowych, rozpoczęła współpracę z Orkiestra Arnolda Rezlera, później przyszedł okres współpracy najpierw z grupą Quorum, Portrety, później z grupą wokalną Alibabki – by ponownie powróci do występów solowych. Występowała w Radiu i Telewizji oraz w klubie piosenki ZAKAR w Bristolu. W 1971 roku odbyła sześciotygodniowe tournee po Związku Radzieckim z Trubadurami i Amazonkami. W tym samym roku wspólnie z Haliną Frąckowiak i Stefanem Zachem reprezentowała Polskę na festiwalu „Coupe dEurope Musicale” w Belgradzie.
W grudniu 1971 roku Elżbieta Igras brała udział w Wielkim Variete w Bukareszcie – gdzie reklamowana przez gospodarzy była jako „ Gwiazda Polskiej Piosenki”.
W połowie lata 70 – tych zaczęła współpracować z „Podwieczorkiem przy mikrofonie” oraz kabaretem Hanki Bielickiej, w tym samym nagrywała i występowała pod szyldem stołecznej estrady. Brała również udział w programie Estrady Bydgoskiej pt. „Nie odkładaj nic do jutra” oraz w imprezie typu „Światło i dźwięk” a także brała występowała w nowym wydaniu oratorium Katarzyny Gartner i Ernesta Brylla „Zagrajcie nam dziś srebrne dzwony”.
Obecnie Pani Elżbieta dalej zajmuje się piosenką, jest pomysłodawcą „Ogólnopolskiego Konkursu piosenkarzy Amatorów MUFKA” , w latach 1998 – 2002 była radną dzielnicy Ursynów w Warszawie. Prowadzi również zajęcia z młodymi wokalistami. W dalszym ciągu jest aktywna zawodowo, od kilku lat z wielkim powodzeniem na scenie prezentuje swój program artystyczny pt. „ To Ty – Marlene” w którym opowiada o życiu wielkiej gwiazdy filmu i estrady Marlene Dietrich. Ponadto śpiewa w nim również kilkanaście Jej największych przebojów.

2 komentarze:

Marcin pisze...

A ja jako ciekawostkę dodam, iż parę ładnych lat temu rodzina Igrasów, z panią Elżbietą, wzięła udział w teleturnieju "Familiada". Normalnie, jako uczestnicy.

Analogowe ucho. pisze...

Ech te dziewczyny z PRL-u