piątek, 27 sierpnia 2010

I Konkurs Piosenki Radzieckiej 1962 rokPierwsze trzy nazwijmy to muzyczne spotkania z piosenką radziecką amatorów odbywały się pod nazwą „Konkurs Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze”. Dopiero od 1965 roku przyjęto nazwę „Festiwal Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze”.

I Konkurs Piosenki Radzieckiej odbywał się w dniach 15 i 16 Czerwca 1962 roku. Ranek 15 czerwca był ciepły i pogodny. W siedzibie Zarządu Wojewódzkiego Towarzystwa Przyjaźni Polsko – Radzieckiej ( ZW TPPR) przy Al. Niepodległości było tłoczno i gwarno. Przyjechali laureaci Ogólnopolskiego Konkursu Piosenkarzy – Amatorów Piosenki Radzieckiej. Mieli za sobą eliminacje miejsce, powiatowe i wojewódzkie. W Zielonej Górze stanęli do rywalizacji ostatniej i najważniejszej. Niektórym amatorom towarzyszyli koledzy, znajomi, czasem ktoś z rodziny.
Po krótkim spotkaniu organizacyjnym wszyscy udawali się do odległego o parę kroków Kina „Newa”. Na widowni siedzą jurorzy, byli wśród nich goście z ZSRR, znany kompozytor Anatolij Lepin, oraz kierownik artystyczny „Zespołu Pieśni i Tańca Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej Jurij Kołyszkin. Jury przewodniczy prof. Olga Łada.Na scenie udekorowanej emblematem TPPR prezentuje się kolejno 55 piosenkarzy amatorów ze wszystkich województw. Konkurs rozpoczęła przedstawicielka byłego dziś woj. białostockiego – Luba Tomczyk.Ostatni jak przystało na gospodarzom, występują zielonogórzanie: duet Stefania Nowak, i Aleksander Eros oraz soliści: Zofia Wajsman, Kazimierz Cymbrykiewicz i Walentyna Szczors.
Prezentowany repertuar był bardzo zróżnicowany: od zabawnych czastuszek, po żołnierskie pieśni. Duża rozpiętość wieku, najstarszy pośród amatorów Aleksander Kalinowski z Białegostoku liczył ponad 40 lat, a najmłodszą uczestniczką była 10 letnia uczennica z Pruszkowa – Danusia Kaczyńska.Akompaniament prowadzili na przemian pianiści: Tatiana Wojtaszewska, Mieczysław Janicz, Wiktor Milewski.
Uroczysty koncert laureatów odbył się wieczorem 16 czerwca 1962 roku w Hali Ludowej przy ul. Wrocławskiej. Piosenkarze śpiewali z towarzyszeniem zespołu instrumentalnego Mieczysława Janicza. Wśród laureatów 14 nagród, znajduje się 12 solistów i dwa duety wokalne. W kilka miesięcy po udanym debiucie amatorów, Uczestnicy I Konkursu Piosenki Radzieckiej dają koncert w Nowej Soli z okazji „Dni Ziemi Nowosolskiej”.

Konkurs zapoczątkował już wtedy pierwszą tradycje, „Gość Festiwalowy”. Pierwszym był w/w kompozytor Anatolij Lepin, nie usłyszał na nim ani jednej swojej piosenki, ale za sześć lat uczestnicy festiwalowi wspólnie będą śpiewać piosenkę Anatolija z polskim tekstem Wiktora Maksymkina pt. „Raz, dwa, trzy Kozaczok”.

Pierwszym laureatem I nagrody w dziejach konkursu i Fesiwalu Piosenki Radzieckiej był w 1962 roku Aleksander Nizowicz ze Szczecina. W kilka lat po sukcesie, opowiedział o swojej „przygodzie z Konkursem”.
„ …Do Zielonej Góry przyjechał odważnie, wieżąc w swoją dobrą gwiazdę ( kilka tygodni przed Konkursem zajął pierwsze miejsce w Konkursie na wykonawcę piosenki studenckiej – pokonując w zmaganiach Tadeusza Chyłę, Fryderyke Elklane). Po wygranej na obu znaczących wówczas festiwalach podjął naukę śpiewu, rytmiki i interpretacji pod okiem pianisty Juliana Sztatlera. Uczył się wspólnie ze Stenią Kozłowską, Reginą Pisarek i Łucją Prus. Nauka trwała dwa lata. Poźniej występowała w programie Zbigniewa Kurtycza, a następnie związał się na długo z zespołem Filipinki..."

Skromnie, bez efektownej oprawy, bez rozgłosu w prasie i bez szumu kamer telewizyjnych rozegrał się w dniu 15 czerwca 1962 roku prolog do gigantycznego dzieła: finał I Konkursu Piosenki Radzieckiej. Nikt z organizatorów, uczestników, gości nie marzył nawet, że z tego co działo się tego dnia w zielonogórskim Klubie TPPR, wyrośnie w Przyszłości taka impreza, jaką był Festiwal Piosenki Radzieckiej. „… Przesłuchania finalistów trwały sześć godzin, i miały charakter roboczy. Prof. Olga Łada jak w szkółce co chwilę klaskała w dłonie wołając do amatorów: proszę jeszcze raz od początku – wspomina „Gazeta Lubuska”./Olga Łada witana przez reportera gazety/

PROGRAM:
· Przesłuchania kwalifikacyjne w sali kina „Newa” przy akompaniamencie Tatiany Wojtaszewskiej i Wiktora Milewskiego – fortepian, oraz Mieczysława Janicza – akordeon.
· Koncert Laureatów w Hali Ludowej z udziałem zespołu instrumentalnego Mieczysława Janicza.


Konferansjer : Marian Jonkajtys.

JURY:
- Olga Łada – przewodnicząca
- Anatolij Lepin – juror honorowy
- Tomasz Dąbrowski
- Władysław Jakubowski
- Ryszard Sielicki
- Zdzisław Sioerpiński
- Czesław Szkudlarz
- Jarosław Tarczyński – sekretarza

LAUREACI NAGRÓD:

I Aleksander Nizowicz, Szczecin
II Jarosław Szulc, Warszawa
III Luba Tomczyk, Białystok
IV Aleksander Kalinowski, Białysok
V Zofia Wajsman, Zielona Góra
VI Elżbieta Chotkowska, Olsztyn
VII Krystyna Rzepka, Bydgoszcz
VIII Łucja Fornalik, Warszawa
IX Duet Krystyna i Zofia Iliasz, Szczecin
X Eram Manukian, Warszawa
XI Walentyna Szczorys, Zielona Góra
XII Kazimierz Sergiel, Gdańsk
XIII Kazimierz Cymbrykiewicz, Zielona Góra
XIV Duet Stefania Nowa, Aleksander Eros, Zielona Góra

Pełna lista nazwisk osób biorących udział w Konkursie nie zachowała się.

GALERIA

/A poniżej dwie uczestniczki I Konkursu, niestety danych persolanych brak...może ktos się rozpozna na nich? Prosze o kontakt./

Tytul następnego posta "II Konkurs Piosenki Radzieckiej 1963 rok".

1 komentarz:

Stary człowiek i może pisze...

Gdzieś ty to wygrzebał?