środa, 9 grudnia 2009

Aneta Łastik„Tu wszędzie jest” to kompozycja Marka Sewena do słów Tadeusza Kubiaka – którą na FPŻ prezentowała Aneta Łastik - piosenka ta jakże banalna, a tak bardzo utkwiła w mej pamięci.

Aneta Łastik - piosenkarka, kompozytorka, pedagog - obdarzona, delikatnym bardzo charakterystycznym jakby metalicznym głosem. Dziś niestety zapomniana, a jej piosenki nie doczekały się publikacji na CD.Łodzianka, Absolwentka Średniej Szkoły Muzycznej, gdzie pobierala nauki pod okiem znakomitych pedagogów prof. Wacława Brzezińskiego oraz prof. Zbigniewa Rymarza. Jako piosenkarka zadebiutowała w 1967 roku gdzie w klubie studenckim „Hybrydy” śpiewała piosenki komponowane przez Igora Giżewskiego do słów swojego brata Emanuela Łastika. Rok później otrzymała nagrodę za interpretacje piosenki „Ogród najpiękniejszy” na Festiwalu studenckim.Rok 1970 to kolejny sukces i kolejna nagroda za interpretacje tym razem na Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu – którą wręczał członek Miejskiej Rady Narodowej. Konsekwencją tej ostatniej nagrody było nagranie tzw. czwórki w studiu Polskich Nagrań – która ukazała się we wrześniu 1971 roku, oraz wyjazdy zagraniczne min. CSRS, Węgry, Finlandia. W Finlandii często występowała w TV, a także nagrała pięć polskich piosenek.W 1971 roku wzięła udział w eliminacjach przed Festiwalem w Opolu. Wystartowała z piosenką przygotowana przez siebie, piosenka jednak nie zdobyła uznania. Wobec czego zaproponowano jej piosenkę z przydziału – przeszła zwycięsko przez eliminacje – jednak na Festiwalu nie wystąpiła – gdyż skrócono koncert na którym miała wystąpić.W tym okresie cały czas doskonaliła umiejętności wokalne pod okiem Ewy Kossak. Zafascynowana Ewą Demarczyk marzyła o śpiewaniu tekstów literackich.
W 1974 roku jej talent został doceniony przez publiczność III Giełdy Piosenki w Lublinie gdzie wykonała piosenkę „Nasze noce” – tu ciekawostka - współ kompozytorem tej piosenki jest Romuald Lipko.
W 1975 roku otrzymała dwie kolejne nagrody pierwsza - na Festiwalu Piosenki w Soczi, a drugą Ministra Kultury i Sztuki na Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu za interpretacje piosenki „Tu wszędzie jest”.
W 1976 roku ukazuje się jej debiutancka płyta „Bądź ze mną na zawsze” – niestety nigdy później nie wznowiona. Rok później nagrała kolejną płytę „Ballady Bułata Okudżawy”.W tym samym roku brała udział w rewii Interdisco prezentując piosenkę „I wszystko jak się patrzy”.
W 1980 roku wyjechała na stałe do Paryża, gdzie zajęła się nauczaniem śpiewu w/g własnej opracowanej metody.
W 2002 roku wspólnie z Januszem Jagodzińskim nagrała CD „Pieśni Rosyjskie”. Z tej okazji odbyły się koncerty.

Miejmy nadzieje ze Polskie Nagrania wznowią, pierwszą duża płytę pani Anety, to niezwykłe piosenki, niezwykle zaśpiewane przez Anete Łastik.
Na próżno szukać, biografii Pani Anety w Leksykonie Ryszarda Wolańskiego… dlaczego?!

Dyskografia:

EP. Pronit N0638Strona A:
1. Ogród najpiękniejszy
2. Wrócę do Ciebie latem
Strona B:
1. Nie tracimy ani chwili
2. Zegar słoneczny nocą nie uśnie

LP. Muza SX 1405 „Bądź ze mną zawsze” 1976 rokStrona A:
1. I wszystko jak się patrzy
2. I gdzie to jest
3. Bądź ze mną zawsze
4. Jestem przy Tobie brzozo
5. Tu wszędzie
Strona B:
1. U mnie
2. Pod drewnianym kamieniem
3. Będę miała dom w ogrodzie
4. Francois Villon
5. Biegnąca po falach

LP. Pronit SX 1553 „Ballady Bułata Okudżawy” 1977 rokStrona A:
1. Ostatni trolejbus
2. Kwietniowy dyżurny
3. Piosenka o papierowym żołnierzyku
4. Piosenka o moim życiu
5. Czarny kot
6. Koguty
7. Modlitwa Francois Villona
Strona B:
1. Aleksander Sergiejewicz Puszkin
2. Na smoleńskiej drodze
3. Piosenka o żołnierskich butach
4. Balonik
5. Piosenka o nocnej Moskwie
6. Piosenka o piechocie
7. Lońka król


Dzisiejszy player to nagrania z pierwszej dużej płyty pani Anety „Bądź ze mną zawsze” oraz piosenka z płyty Cd „Przeboje Marka Sewena” „Nie bój się powrotów”, oraz z LP „Kocham moje miasto Warszawę” - "Kołobrzeskie kwiaty".

1. Tu wszędzie
2. Nie bój się powrotów
3. I gdzie to jest
4. I wszystko jak się patrzy
5. Bądź ze mną zawsze
6. Kołobrzeskie kwiaty

3 komentarze:

Marcin pisze...

O, proszę, nigdy nie wiedziałem, jak wygląda Aneta Łastik a tu tyle zdjęć.

Analogowe ucho. pisze...

Ja w ogóle pojęcia nie miałem że ktoś taki był. Zapisałem sobie, poszukać jej płyt. Co uczynię w przyszły weekend.
Dziękuję bardzo. Bardzo, bardzo!

meloman32 pisze...

Aneta Łastik dwukrotnie była wyróżniona w Kołobrzegu:
1975 - Tu wszędzie
1976 - Kołobrzeskie kwiaty

W 1989 roku zaśpiewała w Kołobrzegu w ramach koncertu "Kołobrzeskie przeboje Kępskiego i Sewena" piosenkę "Tu wszędzie jest moja ojczyzna"