niedziela, 22 marca 2009

Bogdana ZagórskaPiosenkarka z wyboru, prawnik z wykształcenia.
Bogdana Zagórska dziś należy do piosenkarek już zapomnianych, na próżno szukać jej nagrań na CD, nawet składankowych. Niesłusznie zapomniana, nagrała mnóstwo piosenek, zrealizowała kilka dużych recitali telewizyjnych, reprezentowała wielokrotnie piosenkę polską poza granicami kraju.
Pierwsze kroki stawiała w teatrzyku „NURT” w Poznaniu obok znanych z estrady Zdzisławy Sośnickiej czy Urszuli Sipińskiej.
Ukończyła Średnią Szkołę Muzyczną w klasie fortepianu, lekcje śpiewu pobierała u prof. Sobierajskiej. Startem do kariery muzycznej okazał się udział w Konkursie Piosenkarzy Studenckich w Krakowie w 1964 roku, w którym zdobyła pierwszą nagrodę wykunujac jako pierwsza piosenkarka piosenknę pt. "Eurydyki Tańczace". Po tym występie posypały się dla młodej i bardzo utalentowanej piosenkarki propozycje nagrań radiowych i występów telewizyjnych, piosenkarką zainteresował się również PAGART. Pierwszych archiwalnych nagrań dokonała w oddziale Polskiego Radia w Poznaniu.
W 1965 roku otrzymala nagrode za debiut spiewajac kompozycje Jerzego Miliana do slow Jadwigi Urbanowicz "Ballada o wietrze".W 1967 roku wygrała Telwizyjną Giełdę Piosenki śpiewając piosenkę „Wiatraki”. W maju 1967 jej nagrania były wysoko notowane w plebiscycie „Piosenka miesiąca”.
Śpiewając jednocześnie kontynuowała naukę na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu studiując prawo. Aplikaturę która trwała dwa lata dokonała w Warszawie , przez co na ten okres zupełnie zniknęła z rynku muzycznego.
Wróciła na scenę jako zupełnie nieznana, zapomniana piosenkarka, zaczynając wszystko od nowa. Ale udało się, udział w Festiwalach w Opolu i Kołobrzegu potwierdziły dobrą formę piosenkarki.
W 1975 roku tuz przed nagraniem drugiej swojej solowej płyty zapytana w wywiadzie czy definitywnie zerwała z prawem, odpowiedziała:
„ Nie sądzę. Myślę że, w tedy gdy przestanę śpiewać – wrócę do zawodu prawnika. Już dziś jest mnóstwo luk w prawodawstwie w odniesieniu do działalności kulturalnej. Chciałabym zając się właśnie tymi „lukami” „.W 1966 roku Podczas Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu otrzymała nagrodę za debiut, nagrodą był serwis do kawy, w 1974 roku śpiewała podczas Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu gdzie jej piosenki pomimo tego, iż nie otrzymały żadnego wyróżnienia zdobyły wielkie uznanie publiczności, sukces z FPŻ z 1974 r. powtórzyła i w roku 1975. W 1975 roku otrzymała na Festiwalu Piosenki w Bułgarii „Złoty Orfeusz” czyli pierwszą nagrodę.Bogdana Zagórska od początku swoich nagrań płytowych „związana artystycznie” była z Ryszardem Poznakowskim który na obu jej nagranych płytach był aranżerem i kompozytorem większości piosenek.
Wielokrotnie występowała za granicą, min. W dwa razy Finlandii, cztery razy w ZSRR w Czechosłowacji oraz NRD. Występowała również w Stanach Zjednoczonych podczas „Podwieczorku przy mikrofonie”. W połowie 1975 roku odbyła ponad miesięczne tournee po Związku Rad.
Od 1971 roku śpiewała w Klubie Piosenki ZAKAR w Warszawie.
Od 1972 roku przez dwa sezony występowała w Teatrze Syrena w programie „Miasto Cudów” gdzie podszkoliła warsztat aktorski. Nagrała kilka recitali telewizyjnych min. erotyki.
Na początku lat 80 – tych wycofała się z rynku muzycznego wracając do wyuczonego zawodu. Nagrała dwie płyty długogrające, bardzo dobre płyty.

Dyskografia:

2 EP. (kolorowe) podwójne wydawnictwo Pronit N – 0690, 1973 r.
Strona A:
1. Zawsze wiosną zakochani
2. Pocałunek o świcie przed snem
Strona B:
1. Nic nowego pod słońcem
2. Nie zabieraj mi lata


LP. „Bogdana” Pronit SXL – 1101, 1974 rokStrona A:
1. Zawsze wiosną zakochani
2. Nie mam dla Ciebie oczu
3. W oczach twych
4. Jeszcze nie wiesz o mnie
5. Straciłam głowę dla niego
6. Zanim Przyjdzie dzień
Strona B:
1. Hej, hej
2. Ten niezawodny Pan
3. Droga po gwiazdami
4. Zapomnij się we mnie
5. Mówisz to co dzień
6. Odejdziemy na wiosnę

Do płyty dołączony był plakatLP. Pronit SXL – 1301, 1975 rokStrona A:
1. A może to nie byłam ja
2. To właśnie ja
3. Za nami miłość
4. Śpij, miły śpij
5. Tak mi się podobasz jak nikt
6. Może jutro będzie smutno
Strona B:
7. Kto Ci to pozwiedzał
8. Nasze lato
9. Rozmowa naszych rąk
10. Znamy taką noc
11. Ja zaśpiewam Tobie

Kaseta Bogdany Zagórskiej, która stanowiła odpowiednik pierwszej płytyZdjęcia z płyt, GaleriaLata 70 - te, Plakat promujący.Piosenka „Tak mi się podobasz jak nikt” pochodzi z drugiej płyty Bogdany Zagórskiej którą w późniejszym okresie śpiewała Anna Jantar w duecie z Andrzejem Tenardem pod zmienionym tytułem oraz tekstem „Kto umie tęsknic”.

Taka mała dygresja, wielki to wstyd, że Pan Ryszard Wolański zupełnie pominął jej osobę w swoim Leksykonie Polskiej Muzyki Rozrywkowej.

5 komentarzy:

Anonimowy pisze...

Nie znam, nigdy nie słyszałem. Dobrze że wygrzebałeś z mroku historii.

Zapisałem sobie, poszukam jej nagrań.

Z urody ze tak powiem, mniam, mniam... :-)

antiba pisze...

Rewelacyjny blog!
Czy wie ktoś jaki utwór Zagórska wykonała w 1966 roku w Opolu? Dotarłem do informacji, że rok później zaśpiewała tam w koncercie "Premier" piosenkę "Osobni", a w 1973 roku "Czerwienią się buki". Byłbym wdzięczny za odpowiedź. Pozdrawiam autora bloga :)

marcin23-s pisze...

Otrzymała tam wyróżnienie, a jaką piosenkę spiewała tego nie wiem, szukałem, ale niestety nigdzie nie znalazłem.

meloman33 pisze...

W 1975 roku, w Kołobrzegu, Bogdana Zagórska otrzymała wyróżnienie za piosenkę "O tobie dla ciebie", w tymże roku na koncercie "Melodie bratnich armii" zaśpiewała piosenkę "Bądźcie dobrzy dla zakochanych".

meloman33 pisze...

W 1964 roku w Opolu Bogdana Zagórska zaśpiewała w duecie z Andrzejem Żarneckim piosenkę "Godiva" i zdobyła III miejsce w kategorii "Konkursu radiowego na piosenkę festiwalową"