niedziela, 22 lutego 2009

Anna Jurksztowicz – Dee Dee Lewis„Diament wśród piosenkarek...”
Piosenkarka, wokalistka jazzowa. Od połowy lat 80 – tych w czołówce najpopularniejszych polskich piosenkarek. Symbol pop – kultury, jej muzyka, stylistyka wyznaczyła nowy trend w polskiej muzyce rozrywkowej. Prywatnie jest żoną jednego z najbardziej znanych polskich kompozytorów Krzesimira Dębskiego.
Jej solowy sukces to niewątpliwie połączenie sił czterech osób: nieprzeciętny, ciepły wyrazisty głos Anny Jurksztowicz, niezwykła zdolność Krzesimira Debskiego do tworzenia muzyki ponad czasowej i ponad pokoleniowej, niezwykłe zdolności aranżacyjne Rafała Paczkowskiego, trafne teksty Jacka Cygana... co więcej można chcieć?
Urodziła się w Szczecinie, tam też ukończyła Wydział Wokalny Średniej Szkoły Muzycznej. Debiutowała w 1975 roku, w zespole Musicus Poloniensis, w którym śpiewała muzykę dawną. Z zespołem „MP” związana była do końca 1980 roku. W 1981 roku została wyróżniona KJT Złota Tarka w Warszawie. Podobne odznaczenie otrzymała jako wokalistka Zespołu Music Market w 1984 roku. W 1981 roku nawiązała współpracę ze szczecińskim zespołem Music Market śpiewając muzykę gospel, spirituals. Jednocześnie, współpracowała z poznańskim zespołem Spirituals and Gospels Singers, którego kierownikiem muzycznym był Sławomir Sokołowski twórca zespołu BOLTER.
W tym okresie dokonała pierwszych nagrań dla Polskiego Radia – dziś trudno wskazać tytuły, brak ich też na składankach typu The best of...
W 1984 roku nawiązała na krótki czas współpracę z zespołem BOLTER z którym nagrała dwie piosenki „Jak uwierzyć” oraz „Zostań zaczekaj”.
W 1985 roku rozpoczęła karierę solistyczną, wystąpiła KFPP Opole prezentując piosenkę „Diamentowy kolczyk” za którą otrzymała pierwszą nagrodę.W 1986 roku wydała płytę „Dziękuję nie tańczę” z której każda piosenka stała się przebojem. W tym czasie nagrała również sporo nagrań dla Polskiego Radia, min. „ Od dzisiaj mówię stop” (...od dziś co to, to nie od dzisiaj mówię stop i rób co chcesz...) który został nagrany w wersji anglojęzycznej ( On the side) na płycie pt. „Di rock Cimbalisten – Act Two” w 1984 roku. Na potrzeby tej płyty Anna Jurksztowicz przyjęła pseudonim Dee Dee Lewis.Polecam ta płytę każdemu słucham jej od kilku lat i nigdy jej nie mam dość, niesamowite brzmienie, aranżacje „soczyste” dźwięki. Zaskakująca i jedyna jak na tamte czasy płyta na rynku muzycznym która z powodzeniem mogła by konkurować na rynku zachodnim.
Wielokrotnie reprezentowała polską piosenkę za granicą:
1986 rok – Drezno, 1988 Antyle Holenderskie, 1989 Karlshamn oraz Włochy, 1900 Łotwa, 1991 Kair.
W latach 1988 – 1992 jej sukces potwierdzały jedne z głównych nagród na KFPP w Opolu, prezentując w premierach piosenki min. „Będzie tak jak jest”, „Muszelko ratuj mnie”, czy „Ja samba” w absolutnie świetnej kompozycji Witolda Parzyńskiego.
W 1988 roku nagrała kolejna płytę we współpracy z Tomaszem Szukalskim, płyta zawierała kolędy oraz repertuar świąteczny.
W 1992 roku, nagrała swoja trzecią płytę, chyba najbardziej dziś tajemniczą, a zarazem inną od wszystkich poprzednich. Płyta nosiła tytuł „Kochaj mnie zwyczajnie” tytułowy utwór swego czasu był bardzo popularny. Cała płyta utrzymana jest w klimacie „jazowo – rozrywkowym” i zawiera 11 nagrań. Piękna płyta. Bardzo żałuje że dziś nikt nie myśli o wznowieniu nakładu tej płyty.
W latach 90 – tych próbowała swoich sił ( z wielkim powodzeniem” śpiewając piosenki dla dzieci, kto dziś nie zna piosenki „Zima lubi dzieci” !? Nagrała też płytę dla dzieci „Sery i Inne numery”.Jej głos „był czołówką” wielu znanych i lubianych seriali polskich oraz filmów min. „Matki żony i Kochanki”, „Na dobre i na złe”, „Kingsajz”.
W pewnym okresie była również producentem muzycznym, odkrywając młode talenty.
Jej dorobek artystyczny został podsumowany na dwóch płytach składankowych
1994 rok „Złote przeboje”, 2001 rok „Złota Kolekcja – Diamentowy Kolczyk”
Pani Anno może warto wrócić na scenę? Fani czekają!!!


Dyskografia:

Singiel, Muza S 45, 1985 rok
Strona A
1. Diamentowy kolczyk
Strona B
1. czas nas uczy pogody

LP. Tonpress SX – T – 87 „Dziękuje nie tańczę“ 1986 rok, wznowienie: CD Koch int. 1999 rok, CD Tonpress 2004 r.Strona A:
1. Video – Dotyk
2. Hej, man!
3. Dziękuje, nie tańczę
4. Stan pogody
5. Niech spadną gwiazdy
Strona B:
1. Życzenie
2. To obojętność
3. Przenikam
4. Diamentowy kolczyk

LP. Poljazz, KPSJ 021 „Gdy śliczna Panna”, 1988 rok, wznowienie: CD MTJ, 2006 rok.Strona A:
1. A cóż z tą dzieciną
2. Lulaj że Jezuniu
3. Gdy śliczna panna
4. Jezus malusieńki
5. W żłobie leży
6. Cicha noc
Strona B:
1. Śliczna panienka
2. Paśli pasterze woły
3. Hej, hej, hej, weselmy się
4. Mędrcy świata monarchowie
5. Z narodzenia Pana
6. Zagrzmiała runęła

CD. BRAWO 1992 rok, „Kochaj mnie Zwyczajnie”1. Kochaj mnie zwyczajnie
2. Nie podam się
3. O czym marzą dziewczyny
4. Przepraszam Cię
5. Nad morzem tracimy się
6. Będzie tak jak jest
7. Muszelko ratuj
8. Ostatnia przedwojenna miłość
9. Upijaj mnie poświata gwiazd
10. Ziemia śpi
11. Nie chcę Cię znać

CD. 003 M&M Distribution, „Złote Przeboje” 1994 rok1. Hej Man!
2. Od dzisiaj mówię STOP!!!
3. Stan pogody
4. Nie bój się żyć – duet z Markiem Bałatem
5. Diamentowy Kolczyk
6. Kochaj mnie zwyczajnie
7. Czas nas uczy pogody
8. Będzie tak jak jest
9. Muszelko ratuj mnie
10. Niech spadną Gwiazdy

LP, CD, Di Rock Cimbalisten 1984, 1999 r.
LP. Rogot 1984 r.Okładka płyty CD

Strona A:
1. On the side – (pol. Od dzisiaj mówię STOP!!!)
2. Close the door ( pol. Zmysły precz)
3. Grenn man
4. Cruel
5. Vacant posession (pol.Diamentowy kolczyk)
Srona B:
1. The sun...
2. Cats whisker
3. Leaving
4. Red light, blue Lady
5. Mallow acid

CD.1998 rok, “Sery i inne numery”
1.Numer o pomnikach, 2.Sery, sery, sery..., 3.Czerwony Kapturek i już!!!, 4.Ulica Śnieżynkowa, 5.Zima lubi dzieci, 6.Futra, 7.Konie na nieboskłonie, 8.Lubię echo, 9.Czekolada na gorąco, 10.Baj, baj, bajko, 11.Niekołysanka.

CD.2001 rok, „Złota Kolekcja – Diamentowy Kolczyk”
1.Czas nas uczy pogody, 2.Niech spadną gwiazdy, 3.Diamentowy kolczyk, 4.Hej man, 5.Życzenie, 6.Stan pogody, 7.To obojętność, 8.Przenikam, 9.Zmysły precz, 10.Będzie tak jak jest, 11.Kochaj mnie zwyczajnie, 12.Ostatnia przedwojenna miłość, 13.Muszelko ratuj, 14.O czym marzą dziewczyny, 15.Nad morzem tracimy się, 16.Ziemia śpi, 17.Matki, żony i kochanki, 18.Czułość i kłamstwa, 19.Na dobre i na złe.

Galeria:5 komentarzy:

Lipiński grzegorz pisze...
Ten komentarz został usunięty przez autora.
Lipiński grzegorz pisze...

szukam di rock cimbalisten - może ktoś gdzieś wrzuci.
Pozdrawiam

Lipiński grzegorz pisze...

szukam di rock cimbalisten - może ktoś gdzieś wrzuci.
Pozdrawiam

Lipiński grzegorz pisze...
Ten komentarz został usunięty przez autora.
Lipiński grzegorz pisze...

szukam di rock cimbalisten - może ktoś gdzieś wrzuci.
Pozdrawiam