wtorek, 2 grudnia 2008

Grażyna Świtała pseud. Grażyna KetterBardzo trudno pisać o kimś w czasie przeszłym. Aż trudno uwierzyć że już 5 lat nie ma tej znakomitej piosenkarki miedzy nami.
Piosenkarka, kompozytorka, gwiazda polskiej muzyki rozrywkowej.
Debiutowała w 1970 roku na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Śpiewała wówczas piosenkę „Biała brzózka” obok sławnych już Skaldów, Andrzeja Dąbrowskiego czy zespołu Quorum. Zafascynowała ją na tym festiwalu piosenka wykonywana przez Marylę Rodowicz pt. „Jadą wozy kolorowe” gdyż w tej piosence jak twierdziła zobaczyła początki muzyki „Contry” w której tak naprawdę znalazła się w latach 80 – tych XX wieku.Śpiewu uczyła się w Średniej szkole muzycznej w Gliwicach, uczyła się też gry na skrzypcach, fortepianie i akordeonie. Wielokrotnie uczestniczyła w konkursach i przeglądach muzycznych dla piosenkarzy i amatorów min. Mikrofon dla wszystkich, Zagłębiowskich Jarmarkach Piosenki i Rytmach Katowic. Ukończyła wydział pedagogiczny przy Akademii Muzycznej w Katowicach. W Katowicach nagrała wiele piosenek dla Polskiego Radia wraz z towarzyszeniem Orkiestry pod dyr. Jerzego Miliana.Wielokrotnie reprezentowała polska piosenkę za granicą na festiwalach w Lublanie w 1979 roku, Budapeszcie w 1980 roku, Ułan Bator w 1982 roku.
W 1983 roku wystąpiła na Pikniku Contry w Mrągowie, W 1985 roku wystąpiła na Festiwalu w Pradze zdobywając trzecia nagrodę za wykonanie piosenki „ Wyjście z Cienia”. Artystycznie związana była z Andrzejem Rutkowskim autorem muzyki do większości jej przebojów.
W połowie lat 90 – tych zorganizowała Festiwal dla dzieci niepełnosprawnych stając jednocześnie na czele Fundacji „Naprawdę czeka ktoś”.Nagrała trzy płyty długogrające. Pierwszą w 1987 roku pt. „Moja miłość bez imienia” która była składanką przebojów w stylu „Contry”. Płyta bardzo dobra, długo nie mogłem się do niej przekonać. Najbardziej znane przeboje z tej płyty to „Dwa serca, jak pociągi dwa”, tytułowa „Moja miłość bez imienia”, „Tak jak przed laty”. Pozycja obowiązkowa dla fana polskiej muzyki rozrywkowej.W 1988 roku ukazała się druga płyt Pani Grażyny pt. ”Kolędy i pastorałki”. Klasycznie a zarazem pięknie wykonane kolędy, bardzo żałuję że nie ma edycji CD.
W dyskografii warto wspomnieć o kasecie magnetofonowej MC z 1991 roku gdzie znajdują się nagrania Contry unikalne bo nie znalazły się one na płycie z 1987 roku. W 1992 roku Pani Grażyna nagrała płytę z piosenkami z lat 40 – tych, płyta zatytułowana była „Przeboje mojej babci”. Z płyty tej polecam min. piosenkę pt. „Jesienne róże” piękna aranżacja i wykonanie.
W 2007 roku ukazała się podwójna płyta CD. Jedna zawierająca 16 największych przebojów ( część w nowych aranżacjach, a część w oryginalnych wersjach z lat 80 – tych) druga płyta zawiera 19 nagrań tzw. standardów polskiej muzyki rozrywkowej. Polecam, płyty bardzo miło się słucha.

Singiel, SP S 339, Tonpress, 1980 rok
Strona A
U zbiegu dobrych rzek
Strona B
Wróć tu z pogodą

LP. „Moja miłość bez imienia” SX 2533, 1987 rok.Strona A
Dwa serca jak pociągi dwa
Muzyka ciotki m
Słodka rzecz
Ale Magda mówi
Tak jak Przed laty
Strona B
Hej człowieku chodź
Wracam do siebie
Ślub z dubeltówką
Tęsknota i rozłąka
Kocha się za nic
Moja miłość bez imienia

LP. „Kolędy i Pastorałki” SX 2586, 1988 rokStrona A
Cicha noc
Od wszystkich ludzi
Gdy dzwon budzi noc
Lulaj że Jezuniu
Gdzieś kulig mknie
Zaśnij dziecino
Strona B
Gdy śliczna Panna
Zaświeć gwiazdo nam
A kolędnicy Ci sami
W stajence cichutko śpi
Zasnął już wokół świat
Wśród Nocnej Ciszy

MC.” Kocha się za nic, największe przeboje” Phonex PH 0370, 1991 rok
Strona A
1. Ślub z dubeltówką
2. Czeka na nas
3. Marlboro Country
4. Muzyczka ciotki M
5. Ale Magda mówi
6. Jambalaya
Strona B
1. Wesołe Lipówki
2. Kocha się za nic
3. Znane bajki
4. Powodzenia we mgle
5. I'll Go Back To Him
6. Zabierz kobietę
7. TIR

BOX 2 CD 2006 rok, „Best Collection”

1 CD, „Największe Przeboje”

1. Kocha się za nic2. Moja miłość bez imienia3. Dwa serca jak pociągi dwa4. Czekaj mnie5. Tak jak przed laty6. Chcę być dziewczyną7. Ale Magda mówi ( Dla nas ta noc pod gwiazdami ... )8. Obejmij mnie9. Zabierz kobietę10. Gdy Ci się przyśnię11. Zbyt mocne wino12. Nowy piękny wiek13. Już nie pamiętam14. Ślub z dubeltówką15. Tylko tyle16. Autostrada do domu

2 CD, „Miłość Ci wszystko wybaczy”
1. Przy kominku2. Miłość ci wszystko wybaczy3. Ta mała piła dziś4. Biały Boston5. Ada to nie wypada6. Chryzantemy złociste7. Serce8. Nasza jest noc9. Tango Milonga10. Jesienne róże11. Jasię boje sama spać12. Odrobine szczęścia w miłości13. Stary walc14. Kiedy znów zakwitną białe bzy15. Już nigdy16. Francois17. Morze18. Nikt mnie nie rozumie

Kasety Magnetofonowe (brak opisu) lata 80 - te
Sesja zdjęciowa pochodzi z płyty z 1987 roku. Zdjęcie główne z magazynu EKRAN.

4 komentarze:

Anonimowy pisze...

Ułan Bator, chciałbym zobaczyć jakieś video z takowego festiwalu :)

slawen77 pisze...

Istnieje płyta cd z kolędami i pastorałkami Grażyny Świtały /być może pirat,ale istnieje/

Wandellopa Usterka pisze...

Wspaniale,że ktoś jeszcze oto dba.Dziękuję

Wandellopa Usterka pisze...

Wspaniale,że ktoś ma tyle serca i dba oto.Dziękuję:)