piątek, 15 kwietnia 2011

Anna PietrzakSwoją karierę artystyczną rozpoczynała jako solistka, biorąc udział w przeglądach i festiwalach piosenki. Była laureatką Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze i popularnego programu telewizyjnego „Proszę dzwonić”.

W latach 70-tych rozpoczęła współpracę z grupą wokalną „PARTITA”.
W tym czasie wraz z zespołem nagrywała płyty, brała udział w programach telewizyjnych i radiowych, uczestniczyła w festiwalach piosenki w Opolu, Sopocie a także w Słonecznym Brzegu (Bułgaria) i Rostocku (Niemcy). Po rozwiązaniu zespołu kontynuowała karierę solistyczną nagrywając piosenki dla Polskiego Radia, wydając płyty w Polskich Nagraniach i wytwórni TONPRES, biorąc udział w programach telewizyjnych i estradowych. W latach 80-tych wraz z własnym zespołem instrumentalnym występowała w krajach Europy, Bliskiego Wschodu i w Stanach Zjednoczonych.

Z wykształcenia jest filologiem - absolwentką wydziału filologicznego Uniwersytetu Warszawskiego. Jest również terapeutką uzależnień - ukończone Studium Terapii Uzależnień i Studium Pomocy Psychologicznej przy Instytucie Psychologii Zdrowia w Warszawie. Pracowała w Miejskim Ośrodku Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Łodzi zajmując się uzależnionymi osobami dorosłymi i ich rodzinami. Była też pełnomocnikiem wojewody łódzkiego do spraw uzależnień.
Jest współzałożycielką i pracownikiem Profilaktyczno-Rozwojowego Ośrodka Młodzieży i Dzieci PROM w Łodzi, w którym od wielu lat zajmuje się profilaktyką uzależnień i działaniami wspierającymi radzenie sobie z problemami wychowawczymi i zaburzeniami zachowania wśród dzieci i młodzieży. Pełni też dyżury przy telefonie zaufania dla rodzin z problemem uzależnień. Doświadczenia z tej dziedziny wykorzystuje w koncertach estradowych poświęcinych profilaktyce uzależnień i dedykowanych osobom uzależnionym i wspólnotom trzeźwościowym.
Oprócz własnej pracy artystycznej wraz z pozostałymi członkami grupy „PARTITA” pracowała z dziećmi i młodzieżą niepełnosprawną uzdolnioną artystycznie w ramach festiwali piosenki w Ciechocinku z udziałem niepełnosprawnych artystów, prowadząc warsztaty emisji głosu i interpretacji piosenki. Na co dzień pracuje też w Stowarzyszeniu Studio Integracji w Łodzi, prowadząc zajęcia artterapii z dziećmi i młodzieżą niepełnosprawną. W pracy tej pomaga ukończona szkoła muzyczna II stopnia w klasie fortepianu, wieloletnia nauka śpiewu solowego, ale przede wszystkim ponad 35-letnie doświadczenie w pracy artystycznej na estradzie.
Została uhonorowana licznymi dyplomami i odznaczeniami, między innymi wraz z zespołem PARTITA otrzymała dyplom od Ministra Kultury i Dziedzictwa Nrodowego za zasługi w upowszechnianiu kultury, dyplom od Związku Artystów Scen Polskich z okazji 30-lecia pracy artystycznej, statuetkę Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych za pracę na rzecz osób niepełnosprawnych, jest posiadaczką tytułu honorowego „Srebrnego Asa” polskiej gospodarki za osiągnięcia na polu kultury, odznaczenia „Przyjaciel Dziecka” przyznanego przez Towarzysztwo Przyjaciół Dzieci za pracę na rzecz dzieci i młodzieży. Otrzymała również od Polskich Nagrań ZŁOTĄ PŁYTĘ za kompakt zespołu PARTITA p.t. „Pytasz mnie co ci dam”.
Obecnie, dalej koncertuje, wspolnie z Bronisławem Kornausem przygotowała programy artystyczne które z powodzeniem prezentowane są podczas koncertów i spotkań z publicznością.Niech wolniej płynie życie - to program muzyczny poświęcony balladom o życiu, miłości i szczęściu przygotowany wraz z Bronisławem Kornausem, kolegą z zespołu „PARTITA”. Bronisław Kornaus to znakomity instrumentalista, kompozytor i aranżer, współpracował z takimi autorami tekstów jak Wojciech Młynarski czy Jacek Cygan. Niezależnie od śpiewania w „PARTICIE” współpracuje z innymi formacjami estradowymi jak np. kabaret „60 minut na godzinę”, gdzie akompaniuje takim artystom jak Jerzy Kryszak, Marian Opania, Andrzej Zaorski czy Krystyna Sienkiewicz. Na prezentowany, wspólny program składają się romantyczne piosenki, ballady, śpiewane poezje Gałczyńskiego, Okudżawy, Dylana, Cohena.
Śladami Doktora Żiwago - program, w którym jak przez furtkę w czasie przewijają się popularne i najpiękniejsze rosyjskie melodie ludowe, stare romanse Wertyńskiego, romanse cygańskie - aż po ballady Okudżawy i Wysockiego. Program przygotowany w duecie z Bronisławem Kornausem, przy akompaniamencie gitary (Anna Pietrzak) i fortepianu oraz akordeonu (Bronisław Kornaus).

Anna Pietrzak

5 komentarzy:

Wszystkie barwy lipca pisze...

Festiwal w Zielonej Górze był Festiwalem Piosenki Radzieckiej a nie jak napisałeś rosyjskiej.
Ten błąd to pewnie przez roztargnienie. ;-)

Szkoda, że nie wydano, po dziś dzień, nagrań w wersjach oryginalnych zespołu Partita na CD.

Damian pisze...

To ostatnie zdjęcie z Partią pochodzi z festiwalu w Opolu w 1974 r??

marcin23-s pisze...

Ostanie zdjęcie z Partitą pochodzi z Opola 1973.

Marcin pisze...

Niestety, jedyny CD Partity to składanka na nowo zarejestrowanych nagrań przy tragicznym akompaniamencie czegoś, co brzmi jak pijany pan Zenek z orkiestry weselnej w Kaczych Dołach. "Pytasz mnie co Ci dam"? - aparat słuchowy!

Arman pisze...

nie ma jak stara dobra Partita, moja ulubiona piosenka to "Mamy tylko siebie"