środa, 2 marca 2011

Spotkanie z Renatą Danel …1979 rok…

Renata Danel, mimo iż ma dopiero dzięwiętnaście lat, może poszczycic się szeregiem artystycznych sukcesów na estradach krajowych festiwali. Jej piosenki najczęsciej własne kompozycje, zyskują sobie sporą popularnośc u słuchaczy, a fachowcy od rozrywki okreslają Renatę mianem „talentu nr 1” wiążąc z nią duże nadzieje na przyszłośc.- Jak zacżeła się Twoja „przygoda z piosenką”
Dośc sterotypowo. Zainteresowania mzuyczne zdradzałam już w dzieciństwie, a ponieważ mój ojciec jest muzykiem mogłam je rozwijac pod jego opieką. Trzy lata temu wzięłam udział w eliminacjach do Festiwalu Piosenki Radzieckiej.
-Pierwszy kontakt z „dużą estradą” przyniósł Ci od razu sukces: na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zieloneju Górze w 1976 roku zdobyłas główną nagrodę „Złoty samowar”.
Tak, śpiewałam wówczas dwie piosenki: „Wspomnienie” oraz „Moja gitara i ja” akompaniując sobie na fortepianie. W efekcie uzyskania nagrody wyjechałam na miesięczne tournee po Związku Radzieckim, podczas którego zarejestrowałam swoją własną piosenkę pt. „Skończona gra” i utwór festiwalowy „Moja gitara i ja”. Nagrałam również w duecie z popularnym piosenkarzem radzieckim Lwem Leszczenką piosenkę „Wszystko co mam”.-Wspomniałas o utworze „Skończona gra”, do którego napisałaś muzykę i tekst. Nie jest to jedyny utwór Twojego autorstwa.
Rzeczywiście, napisałam dotąd kilkadziesiąt piosenek, a niektóre z nich zostały spopularyzowane na radiowej antenie np. „Nim przyjdzie jesień”, czy „Myślałam, może będzie lepiej”. Oba te utwory nawiasem mówiąc pochodzą z mojej pierwszej sesji nagraniowej w Poznaniu – blisko dwa lata temu. Od pewnego czasu, o czym wiesz zarzuciłam pisanie tekstów, bo zawsze sprawiało mi to trudnośc. Obecnie korzystam z tekstów autorów profesjonalnych, natomiast przy komponowaniu pozostała, co jednka nie znaczy, że będę śpiewa wyłącznie własne piosenki.
-Podczas festiwalu opolskiego uczestniczyłas w koncercie „Dediuty”, gdzie za wykonanie piosenki „Nim przyjdzie jesień” jury przyznało Ci pierwsze miejsce. Jako nagrody otrzymałas stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki oraz roczą opiekę telewizyjnego „Studia 2”. W rok poźniej znów zostałas laureatką Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej – tym razem w koncercie „Gwiazd”.
Była to trzecia nagroda, a wykonałam utwór Jacka Malinowskiego i Barbary Rybałtowskiej „Chcę wiedziec, chcę przeczuc”. Cieszę się z tej nagrody, tym bardziej ze na koncerty w opolskim amfiteatrze dojerzdzałam z Katowic, gdzie akurat zdawałam egzaminy wstępne do tamtejszej PWSM.

-I udało się?
Tak zostałam przyjęta na Wydział Muzyki Rozrywkowej, awansem na drugi rok studiów. Nauka organicza nieco moją działanośc, ale bardzo się, że mogę studiowac.
-O ile mi wiadomo, masz jakieś plany płytowe.
Zamierzam niebawem złożyc materiał do swego pierwszego longplaya. Niedawno ukazał się w „Tonpressie” singiel zawierający min. mój przebój „Wszystko w jedym słowie” który skomponowałam z Adamem Hetmanem. Piosenka ta zwyciężyła w sierpiowym Plebiscycie Studia Gama”. A skoro mówimy o wydanych nagraniach to muszę doda, ze firma „Tonpress wydała dotychczas jedną małą płytę i jedną pocztówkę z moimi autorskimi piosenkami.
-Jakie plany poza tym?
Przygotowuję swój recital dla „Studia 2”, nieustannie pracuje nad sobą, konsultując się z choreografem – Zofią Rudnicką, prof. Aleksandrem Bardinim i reżyserem Wowo Bielickim, staram się starannie dobierac swój repertuar…Bardzo liczę na powodzenie moich piosenek.
-Życzę Ci dużo dobrej nauki i udanych występów.

Dyskografia:

/Single winylowe/SP Tonpress S – 140
Strona A:
1.Wszystko w jednym słowie
Strona B:
2.Chcę wiedziec chcę przeczuc

SP Tonpress S – 309

Strona A:
1.Pada śnieg na me okno
Strona B:
2.Nie pytaj tylko idź

SP Tonpress S – 348

Strona A:
1.Masz zbyt bujna wyobraźnię
Strona B:
2.Nie zatrzymuj wspomnień

SP Tonpress S – 178
Strona A:
1.Putso w sercu
Strona B:
2.Najważniejsze są nasze marzenia

CD STD 1995 rok „ Nie wyjeżdżaj kochany beze mnie”1. Nie wyjeżdżaj kochany beze mnie”
2. Życzę
3. Ziemski czas
4. Jak doktor Faust
5. W deszczu życie
6. To wiem
7. Tłumacz mi
8. Malutka miłośc
9. Mie serce
10. Przeklęty raj
11. Przyjedź
12. Wielka gra

Galeria:

2 komentarze:

Marcin pisze...

"Pada śnieg na me okno" ma fantastyczny motyw na syntezatorze.

A Lew Leszczenko to jeden z koszmarów mojego dzieciństwa.

marcin23-s pisze...

A ja nawet mam jedną płte Lwa Leszczenko i nawet mi się podoba ;p Ciekawe jak brzmi ich wspolne nagranie...