sobota, 25 lipca 2009

Jadwiga StrzeleckaNiesłusznie zapomniana, polska piosenkarka obdarzona pięknym głosem oraz niezwykłym urokiem scenicznym.
Wertując prasę z tamtych lat trudno napotkać na wzmiankę o tej artystce. Dlatego więc dzisiejszy post będzie dość ubogi w fakty dotyczące scenicznej kariery Jadwigi Strzeleckiej.
Urodzona w Łodzi. Tamże ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną w klasie fortepianu.
Debiutowała w 1964 roku otrzymując rolę śpiewającej studentki w filmie „Upał” w reż. Kazimierza Kutza.W Tym samym roku zdobyła I miejsce na KFPP w Opolu w koncercie „ Giełda Giełd” wykonując kompozycje R. Orłowa do słów W. Młynarskiego „ Z kim tak Ci będzie źle jak ze mną”.Wcześniej związana była z amatorskim ruchem muzycznym Łodzi i studenckim teatrzykiem „Cytryna”.
W 1965 roku została słuchaczką Studia Piosenki PAA Pagart w Warszawie.
Piosenka „ Jeszcze za wcześnie jeszcze nie teraz” w jej wykonaniu została wybrana piosenką 1972 roku, a w listopadzie 1972 piosenka wygrała konkurs „Studia 13”.Rok 1974 to solowy debiut płytowy artystki, Lp. „Co ja zrobię, że Cię lubię”, tytułowa piosenka stała się przebojem, natomiast artystka stała się stałą bywalczynią przeróżnych festiwali , konkursów jak i recitali telewizyjnych.
W 1975 roku została laureatką II drugiej nagrody wspólnie z Danielem Kłoskiem i Anna Jantar na festiwalu w Villach „d’Europe Musicale”.Rok później wystąpiła na Festiwalu w Sofii otrzymując również II nagrodę.
Przez okres aktywności zawodowej śpiewała w krajach byłego ZSRR, w byłej NRD, Jugosławii, Czechosłowacji, Bułgari, na Węgrzech oraz w ośrodkach polonijnych USA, przez wiele lat występowała również w Kabaretach we Francji.
W 1977 roku wydała swoją drugą a zarazem ostatnią płytę pt. „Dziewczyny marzą o miłości” na której artystce towarzyszy orkiestra pod dyr. Janusza Komana oraz zespół wokalny Alibabki.Płyta jest jedną z najlepszych płyt lat 70 – tych.
Komponowali dla niej Ci najwięksi, Januszko, Skorupka, Poznakowski, Kukulski, Koman, Figiel, Korcz.
„Zaświeci kiedyś słońce” to piosenka zaprezentowana przez artystkę w 1974 r w programie „Dobry wieczór tu Łódź”, czerwona długa sukienka, piękny uśmiech, klasyczny głos. Taką Jadwigę Strzelecką zapamiętałem.
Ubolewam nad tym że brak jej nagrań na płytach CD.Pani Jadwiga wiele lat temu wyjechala do Paryża, tam mieszka do dzis! Od czasu do czasu koncertuje. Prowadzi tez wlasna fundacje.

Dyskografia:

LP. „Co ja zrobię że Cię lubię” Pronit, SXL 1085, 1974 rok.Strona A:
1. Jeszcze za wcześnie, jeszcze nie teraz
2. Przez pierwsze lata
3. Jak Ci to powiedzieć
4. Obowiązki wobec Pań
5. Dlaczego to nie jesteś Ty
6. A w górach już jesień
Strona B:
1. Co ja zrobię, że Cię lubię
2. Trzydziestoletniej
3. Taka jak dawniej
4. Przed nami świat
5. O czym myślisz
6. Nieciekawa jestem świata
7. Miłość to raz

LP. „Dziewczyny marzą o miłości” Pronit. SX 1432, 1977 rok.Strona A:
1. Dziewczyny marzą o miłości
2. Jak znaleźc szczęście
3. Zmilczenia
4. Wystarczy papierowy księżyc
5. Nie wiedziałam do tej pory
6. Ile trzeba słów
Strona B:
1. Ech, Ty to masz styl
2. Gdzie ten świat młodych lat
3. Widok z okna
4. Mamy wszystko oprócz siebie
5. Melodia minionego lata

Zdjecia z okladek plyt:


Tło muzyczne posta stanowią 2 piosenki. Piosenki niezwykłe, genialnych kompozytorów, które zaśpiewane przez panią Jadwigę stanowią absolutnie genialne kompozycje a zarazem ukazują jej możliwości wokalne.
Obie piosenki pochodzą z drugiej płyty Pani Jadwigi - „Dziewczyny marzą o miłości” kompozycji Janusza Komana oraz „Widok z okna” kompozycji Piotra Figla.

1 komentarz:

Analogowe ucho. pisze...

Posłuchałbym tego pierwszego winyla ale nie mam :-(