niedziela, 29 sierpnia 2010
II Konkurs Piosenki Radzieckiej 1963 rok
8 czerwca 1963 rok zielonogórski klub TPPR pełen gości. Przyjechało 50 solistów, 2 duety i tercet, łącznie 57 osób ze wszystkich województw. Najliczniejsza była grupa kielecka: dwóch solistów i tercet. Miejscem przesłuchań kwalifikacyjnych było jak uprzednio kino „Newa”. Kolejność wystąpień ustalona zostaje w drodze losowania, a w podobny sposób przydzieleni zostają akompaniatorzy: Tatiana Wojtaszewska, Marian Radzik i Bogusław Klimczuk.
/Tatiana Wojtaszewska/
/Marian Radzik/
Przesłuchania przebiegały sprawnie, już po 6 godzinach jury rozpoczęło obrady. Przyznanych zostało 12 kolejnych nagród.
Podczas koncertu laureatów wszystkie miejsca na widowni Hali Ludowej były zajęte. Piosenkarzom towarzyszył zespół instrumentalny Franciszka Górkiewicza. Laureatka I nagrody Irena Szymańska z Warszawy oraz Tercet Męski z Radomia wykonują „Piosenkę Maszy” Andrieja Eszpaja przy akompaniamencie samego twórcy piosenki. Ten młody wówczas radziecki kompozytor jest honorowym gościem i jurorem zielonogórskich „finałów” - 1963. Wielkie brawa otrzymuje piosenka „Zawsze niech będzie słońce” w wykonaniu uczennicy z Żar Ruty Rothendler.
„Zawsze niech będzie słońce, zawsze niech będzie niebo” – śpiewają wszyscy wykonawcy na zakończenie koncertu. ( zaledwie w niecałe 3 miesiące od daty konkursu ta sama piosenka zabrzmiała w Operze Leśnej w Sopocie na Międzynarodowym Festiwalu w wykonaniu Tamary Miansarowej)
Wśród laureatów ( II miejsce) znajduje się studenta z Poznania ( Kalisz) Zdzisława Sośnicka – przyszła gwiazda polskiej piosenki. Na Festiwalu zagości jako gwiazda jeszcze min. w 1975 roku oraz 1989.
/Zdzisława Sośnicka/
W tydzień potem Polskie Radio w programie II nadaje fragmenty koncertu laureatów. Koncert zostaje w całości powtórzony ( na żywo) w Domu Kultury Radzieckiej w Warszawie. Podobnie jak w r. ub. imprezę zielonogórską odnotowuje miejscowa prasa oraz tygodnik „Przyjaźń”, który ponadto wydaje okazjonalny zbiorek piosenek radzieckich z zapisem nutowym oraz tekstem w językach polskim, ilustrowany zdjęciami z ubiegłorocznego konkursu.
PROGRAM:
Zielona Góra, 6 – 8czerwca 1963 r.
· Przesłuchania kwalifikacyjne w sali kina „Newa” przy akompaniamencie Tatiany Wojtaszewskiej, Mariana Radzika i Bogusława Klimczuka – fortepian.
· Koncert Laureatów w Hali Ludowej z udziałem Zespołu Instrumentalnego PR pod dyr. Franciszka Górkiewicza
Konferansjer: Bogdan Zalewski
JURY:
- Olga Łada – przewodnicząca
- Andriej Eszpaj – juror honorowy przedstawiciel Związku Kompozytorów ZSRR
- Tomasz Dąbrowski
- Ryszard Sielicki
- Czesław Szkudlarz
- Andrzej Wróblewski
- Salomea Milanowska – sekretarz jury
PIOSENKARZE – AMATORZY:
Uczestnicy II Konkursu: 40 solistów, 2 duety, 1 tercet ( łącznie 57 osób reprezentujących wszystkie województwa).
Pełna lista wykonawców nie zachowała się.
LAUREACI NAGRÓD:
I Irena Szymańska, Warszawa
II Zdzisława Sośnicka, Poznań
III Duet Lidia i Walentyna Dubrowin, Łódź
IV Pola Ćwiklińska, Lublin
V Zdzisław Sidorowicz, Warszawa
VI Emilia Niwelt, Kraków
VII Wojciech Bładys, Warszawa
VIII Kazimierz Pawlicki, Poznań
IX ex aequo: Ryszard Lorek z Koszalina, Ruta Rothen – Dler z Żar
X ex aequo: Robert Listopadzki, Kielce, Tercet męski z Kielc ( Jan Ćwiklak, Tomasz Fitas, Tadeusz Płusa.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz