sobota, 16 maja 2009
Halina Żytkowiak
Najpiękniejsza z Trubadurów…
Dziś zupełnie zapomniana, nie wiem czy ktokolwiek potrafi zanucić jakaś Jej piosenkę. Co najgorsze nawet Leksykon Wolańskiego milczy na temat jej osoby. Zupełnie to nie zrozumiałe dla mnie, bo przecież w latach 70 – tych była niezwykle popularna, i to nie tylko dlatego że śpiewała z Trubadurami – później solowo ale dlatego iż była również żoną Krzysztofa Krawczyka.
Należała do dobrze znanych postaci w polskiej piosence. Debiutowała na Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie trafiając do grona finalistów tej imprezy do tzw. „Złotej dziesiątki”. Swoją karierę rozpoczynała w 1966 roku w zespole Tarpany. Pierwszych nagrań dokonała w 1968 roku z zespołem wokalnym Amazonki powstałym z inicjatywy Jana Janikowskiego, z którym wystąpiła na VII Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 1969 roku. Z okresu działalności w Amazonkach pozostała dość znana piosenka „Motyle”.
W roku 1970 przystąpiła do zespołu Trubadurzy. Z zespołem nagrała trzy płyty. Był to okres gdzie nie tylko śpiewała ale również grała na różnych instrumentach.
W 1974 roku odeszła ze zespołu, by stworzyć duet z Krzysztofem Krawczykiem (prywatnie i na scenie) tworząc zespół Fair.
W tym okresie wiele podróżowali.
Odbyli 3 duże tournee po USA koncertując dla poloni. W recitalach Krzysztofa Krawczyka prezentowała sześć swoich piosenek. Przez cały okres od odejścia z Trubadurów, miała problem z repertuarem, jej piosenki nie potrafiły zaistnieć. Próbowała nawet swoich sił jako aktorka występując w programie telewizyjnym pt. „Kochałem Panią” gdzie recytowała wiersze Aleksandra Puszkina, wcielając się w postać Natalii Gonczarowej. Rola w TV spektaklu dała Jej wiele satysfakcji, gdyż jak stwierdziła w wywiadzie dla SYNKOPY z 1977 roku poznała nową formę wypowiedzi estradowej.
W połowie lat 70 – tych wycofała się z estrady by poświecić swój czas wychowaniu dziecka.
Powróciła w 1978 roku wydając swoją pierwszą a zarazem ostatnią długogrającą płytę na której zaprezentowała swój dorobek piosenkarski oraz kilka piosenek premierowych kompozycji Aleksandra Maliszewskiego, Krzysztofa Krawczyka, Ryszarda Poznakowskiego oraz Zbogniewa Hołdysa.
W tym samym roku wystąpiła jako solistka na Festiwalu Piosenki w Berlinie zdobywając wyróżnienie.
Na początku lat 80 – tych wycofała się z estrady.
Dyskografia:
LP. „Jestem tylko dziewczyną” Pronit, SX 1596, 1978 rok.
Strona A:
1. Jestem tylko dziewczyną
2. Chwila, chwilę trwa
3. Pięć minut łez
4. Motyle
5. Nie znam Ciebie
Strona B:
1. Życie po raz pierwszy
2. Nie lubię dobrych rad
3. Nocny autobus
4. Gra na remis
5. To będzie coś
Zdjęcia z okładki płyty:
Tło muzyczne do dzisiejszego posta to piosenka z płyty Haliny Zytkowiak pt. „Nie znam Ciebie”. Kompozytorem piosenki jest Krzysztof Krawczyk, który śpiewa w refrenie piosenki wspólnie z Haliną.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
13 komentarzy:
O dobrze żeż przypomniał. Winyl, wkrótce będzie do posłuchania.
Dobrze zaczęła a skończyła, ha, ha, na kołobrzeskiej estradzie. Szkoda.
Występowanie na estradzie kołobrzeskiej w ogóle a w początkach stanu wojennego to szczególny obciach.
No fakt w okresie stanu wojennego nie był to Festiwal muzyki, a propagandy reżimu. Aczkolwiek z tego okresu festiwalu zachowało się wiele nagrań które nie miały nic wspólnego z piosenką żołnierską czy "reżimową".
To zawsze był Festiwal Reżimowy, jakby nie patrzeć, na którym i owszem trafiały się, rzadko bo rzadko, bardzo dobre piosenki.
Informacja w sprawie początku kariery Haliny Żytkowiak.
W 1964 roku w nowo wybudowanym akademiku Politechniki Poznańskiej przy ul. Zamenhoffa powstał Studencki klub „AGORA”. Kierownikiem klubu w tym czasie był Franek Dzięgielewski. Lata sześćdziesiąte to "złote lata" kultury studenckiej. Tu rozpoczęła karierę polska Piosenkarka Halina Żytkowiak. Występowała w klubie wraz z zespołem big beatowym „METEORY” w składzie: Jacek Kaluba – gitara rytmiczna, Zbigniew Szymkowiak – gitara solowa, Stanisław Dajczak – gitara basowa, Włodzimierz Woźniak – perkusja , później Piotr Janton, Czesław Staszak – śpiew.
Zespół występował także w klubach „HP. Cegielskiego”, „Pometu” itp.
Halina Żytkowiak była najjaśniejszą gwiazdą tego zespołu.
Na "fajfy" (każda sobota i niedziela) na których grały „METEORY” przychodziły tłumy jego fanów . Wielokrotnie w klubie brakowało miejsca. W 1965 roku Halina Żytkowiak wraz z zespołem „METEORY” na zlocie Młodzieży we Frankfurcie n/O z bardzo dobrym skutkiem reprezentowali nasze miasto Poznań. Największym jej hitem, który śpiewała Halina Żytkowiak była piosenka z repertuaru Brendy Lee - I'm sory. Przez ten czas miała wiele interesujących ofert innych zespołów. Była najbardziej obiecującym talentem piosenkarskim w tym czasie. W końcu wybrała. W styczniu 1966 przeszła zespołu do „TARPANY”. Po tym zespół „METEORY” uległ samorozwiązaniu.
Były członek zespołu „METEORY”:
Stanisław Dajczak
Witam panie Stanisławie, bardzo się cieszę ze przpomniał pan poczatki drogi artystycznej Pani Haliny, szkoda, ze tak mało nagran jest dostepnych, szkoda, ze sama pani Halina zamilkła..
A teraz pani Halina jest bardzo chora i współczuję bardzo
Życzę Pani Halince szybkiego powrotu do zdrowia i spokojnego, dalszego życia.
Stan,
Mam, nadzieje, ze zagląda tu ktoś kto zna panią Halinę, pragnę poinformowac iż post o Halinie Żytkowiak bije rekordy popularnosci w statystykach, jest to najczęsciej przegladany wpis na blogu.
Pani Halino życze dużo zdrowia, mam nadzieje, zagosci pani na blogu i zamieszcze wpis który byłby bardziej szczegółowy o pani osobie.
We wtorek 22 marca 2011 zmarła w Los Angeles. Miała - dla przypomnienia - 63 lata.
AMISAS.
świetna nie doceniona artystka
i urocza ciepła kolezanka.
Zegnaj Halinko
Zbyszek Mrozowski perkusja grupa "FAIR"
Prześlij komentarz